The following is my analysis of promotion/relegation for the 2004-2006
season.
The rules for promotion/relegation are on the Promotion/Relegation
page and are also copied at the bottom of this page.
Tie breaks will be done according to FAQ
14
If you see any errors in this analysis, please Contact
Webmaster.
|
Archive of previous analysis pages:
02.10.2006
16.10.2006
|
| A-1 | A-2 |
| B-1 | B-2 | B-3
| B-4 | | C-1 | C-2
| C-3 | C-4 | C-5
| C-6 |
| D-1 | D-2 |
D-3 | D-4 | D-5
| D-6 | D-7 | | F-1
| F-2 |
Group: A-1 (Analysis updated: 5.10.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points |
Games left |
|
Kings of TCCMB |
22.5 |
3 |
|
Penelopa |
21 |
3 |
|
Margiris |
19 |
7 |
|
Rochade 5171 - Chess Composers |
17.5 |
4 |
|
NSEL30 |
16.5 |
6 |
B |
The Good Knights |
16 |
3 |
|
Chess Victory |
18 |
8 |
|
White Bishop Chess Team |
15 |
8 |
|
Champagne Chess |
14.5 |
7 |
B |
ChessBaseUserClub |
15 |
3 |
|
La Dama Clavada |
13 |
10 |
Notes: |
With 31 remaining games little is determined. All games must
be considered important to determine relegation..
The top 3 teams stay in "A" and the remaining 8 teams
relegate to "B". Only ChessBaseUserClub and The Good
Knights have no chance of finishing in the top 3 (Margiris has
clinched a better tie-break than The Good Knights).
|
Group: A-2 (Analysis updated: 5.10.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points |
Games left |
|
Bashkir Chess |
21.5 |
5 |
|
The Chessfriends |
21 |
|
|
Estonia |
20.5 |
2 |
|
Alpine Rookies |
20.5 |
2 |
B |
Rochade 5171 - Chess Connection |
18.5 |
|
|
SF Gerresheim 1986 |
16.5 |
9 |
B |
East Slovakia Chess |
16.5 |
4 |
|
Safer Sacs Berlin |
16.5 |
8 |
|
Polina |
16 |
9 |
B |
Latvian Gambit |
15 |
5 |
B |
Lithuania ChessClub BALTIJOS LYGA |
13.5 |
4 |
Notes: |
With 24 remaining games he top three spots are far
from determined for remaining in group "A" next season.
Only four teams are definitely out of contention for the top three
places, relegating them to "B" for next season. East
Slovakia tie-breaks (max +10) cannot match Estonia or Alpine Rookies
(both already at +11). |
Group: B-1 (Analysis date: 15.10.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points |
Games left |
A |
Ratinger SK |
24 |
1 |
B |
Chess Rubbers |
23.5 |
|
B |
Forster SC 95 |
22 |
1 |
|
Imperium Szachow Wieruszow |
20.5 |
1 |
|
SK Essen Holsterhausen |
20.5 |
2 |
|
Grupo de Xadrez do Porto |
19.5 |
1 |
C |
Roszada - Polska |
18 |
2 |
|
The Trojan Knights |
17.5 |
4 |
C |
Chess Crystals |
15.5 |
4 |
C |
Chess Mail Unicorns |
15 |
2 |
C |
The Beatles |
13 |
4 |
Notes: |
11 games remaining.
Ratinger SK has wrapped up 1st place and promotion to group
"A".
Four teams cannot reach 5th place (at least 20.5 points), so
they will be relegated to group "C".
|
Group: B-2 (Analysis date: 2.10.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points (tie-break) |
Games left |
|
Les Mousquetaires du Roi |
24.5 |
2 |
|
Brevnov Knights |
24.5 |
1 |
B |
Old Friends Team |
23 |
|
|
Sofia Chess |
22 |
3 |
|
Aljechin's Erben |
20.5 (+12) |
|
C |
Gaia |
20.5 (+10) |
|
C |
FIDES Bratislava |
17 |
1 |
C |
International Bishops - CC Team |
17 |
2 |
C |
CSM Cluj-Napoca |
16.5 |
3 |
C |
Stamp |
14.5 |
2 |
C |
Rochade 5171 - Young Stars |
13 |
|
Notes: |
7 games remaining.
Old Friends Team has clinched no worst than 4th place,
so they remain in "B".
Six teams cannot place above 6th place, so they will be relegated
to "C".
Aljechin's Erben and Gaia have finished play and are tied,
but the tie-break points place Aljechin's Erben in 5th place.
|
Group: B-3 (Analysis updated: 18.10.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points |
Games left |
|
ALFA Team |
24.5 |
3 |
|
TELAXOZA - SC Crisul Oradea |
23.5 |
|
|
Zugzwang Bocholt 1 |
22 |
2 |
|
Slovan Bratislava |
20 |
6 |
|
Sagittarius |
19.5 |
5 |
|
64for4 |
19.5 |
1 |
|
Stamp-KIELCE |
18.5 |
1 |
|
CXEB-BRA |
17 |
4 |
|
Petrochess |
15.5 |
6 |
C |
CCI 1 Wiesbaden |
13 |
3 |
C |
Vesuvian Chess Team |
10 |
3 |
Notes: |
17 Games Remaining.
Two teams cannot finish in the top five, so they will be relegated
to "C" next season. Nothing else can be determined.
|
Group: B-4 (Analysis updated: 15.10.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points |
Games left |
|
HSG Uni Rostock |
25 |
|
|
SV Signal-Iduna |
24.5 |
1 |
|
Blue Team |
24 |
2 |
|
CCF Ukraine |
22 |
3 |
|
Flemish Queens |
21 |
|
|
Chess Mail Tigers |
18.5 |
3 |
C |
Chess Club Travertin |
17.5 |
1 |
C |
Novokuznetsk |
17 |
1 |
C |
Zasilatelstvi Zelezník Pardubice |
15 |
2 |
C |
Centrum-Tczew |
14.5 |
6 |
C |
Rochade 5171 - Bulldozers |
10 |
3 |
Notes: |
11 games remaining.
1st place is open, with promotion to "A".
5 teams cannot finish in the top five, so they will be relegated
to "C" next season. Nothing else can be determined.
|
Group: C-1 (Analysis updated: 19.10.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points |
Games left |
|
Chess Allies |
25 |
1 |
|
Potaissa Turda |
24 |
1 |
|
The Gambiteers Guild |
23 |
1 |
|
Le Courrier des Echecs |
22 |
3 |
C |
Lotus |
21.5 |
2 |
C |
Illuminati |
21 |
3 |
C |
Cebichess |
20.5 |
|
|
Chess Mail Chigorin |
15.5 |
2 |
|
Chess Mail Bears |
15 |
1 |
|
Springer St. Toenis |
14.5 |
5 |
D |
CC-Vikings |
8 |
1 |
Notes: |
10 games remaining. First two placed teams advance to "B"
next season.
Chess Allies clinches 1st place (and qualifies to "B")
with a draw or win in their final game and will be at least
2nd place and qualify to "B" with a draw or loss in
any game by Potaissa Turda or Le Courrier des Echecs.
If Potaissa Turda loses and The Gambiteers Guild
wins then The Gambiteers Guild would have the tie-break
advantage for 2nd place. If Le Courrier des Echecs also
scored 24 points and tied for 2nd, their tie-break might or
might not put them into 2nd place.
If Potaissa Turda wins their final game they finish
1st or 2nd and qualify to "B".
Le Courrier des Echecs would take 1st place and the
"B" qualification if they win all their remaining
games (including one against Chess Allies), since they would
have tie-break advantage over both Chess Allies and Potaissa
Turda. In that situation, Potaissa Turda would take second
place with a win in their final game.
All the remaining games involving Chess Mail Chigorin,
Chess Mail Bears and Springer St. Toenis appear
critical as 10th place goes to Group "D" unless they
have the best overall score of all the 10th place teams in the
six current group C's.
|
Group: C-2 (Analysis updated: 14.10.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points |
Games left |
B |
Zugzwang Bocholt 4 |
25.5 |
1 |
|
Randaberg Vikings |
23.5 |
4 |
|
Schachfreunde St. Wendel |
23 |
1 |
C |
Sfr. 1957 Huelzweiler |
21.5 |
|
C |
CSU Craiova |
20.5 |
1 |
C |
Titanic Team |
20.5 |
1 |
C |
Zitadelle Spandau A |
19.5 |
3 |
C |
Demc |
18 |
|
C |
Swiss 64 |
17 |
1 |
D |
CAPEA II |
12.5 |
1 |
D |
Eridano Chess Team |
11.5 |
1 |
Notes: |
7 games remaining.
All promotions/relegations have been determined in this group
except for Randaberg Vikings and Schachfreunde St. Wendel.
The 2nd place team will advance to group "B" and the
3rd place team will remain in group "C" next season.
Only those games involving these two teams are critical. If Schachfreunde
St. Wendel win their remaining game (24 points) and Randaberg
Vikings only scores 24 points, then Schachfreunde St. Wendel
would take 2nd place on tie-break and be promoted to "B".
There is one game remaining between these two teams. Schachfreunde
St. Wendel must win this game to have a chance at 2nd place. |
Group: C-3 (Analysis updated: 30.10.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points |
Games left |
B |
Grone Stralsund |
28.5 |
|
B |
Zugzwang Bocholt 5 |
27 |
|
C |
CC Cyber Super Gambits |
23.5 |
|
C |
Back Rank Mates |
23 |
|
C |
Rochade 5171 - Interstern |
22 |
1 |
C |
Tuculca |
17.5 |
2 |
C |
Chimia Ramnicu Vilcea |
16 |
5 |
C |
Rochade 5171 - Last Minute |
15.5 |
1 |
|
Magic 4 |
14 |
2 |
|
Latvians |
13 |
2 |
|
Les Chevaliers |
12 |
3 |
Notes: |
9 games remaining.
The promotions to group "B" next season are determined:
Grone Stralsund and Zugzwang Bocholt 5.
Six teams have clinched remaining in "C", since two
teams can do no better than 15 points.
|
Group: C-4 (Analysis updated: 16.10.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points |
Games left |
B |
September Malbork Cup |
24.5 |
|
B |
Zitadelle Spandau B |
23.5 |
|
C |
The Norsemen |
23 |
|
C |
Schachclub Friesen Lichtenberg |
22.5 |
1 |
C |
Zugzwang Bocholt 3 |
22.5 |
1 |
C |
Antares 2002 |
19.5 |
1 |
C |
Club Escacs Tarragona |
19 |
1 |
C |
Austrian Chess Amateurs |
19 |
|
C |
Partenopae Chess Italia |
16 |
2 |
|
Caissa and Friends |
14.5 |
|
D |
Omsk |
13 |
|
Notes: |
3 games remaining.
The race between The Norsemen and Zitadelle Spandau
B has been determined with Zitadelle Spandau B winning
their final game to take second place and promote to "B"
next season..
The remaining games are unimportant for promotion/relegation
purposes.
Caissa and Friends still has a chance to remain in group
"C" if they have the best 10th place score among the
six "C" groups. However, Springer St. Toenis
in group C-1 already has 14.5 points with 5 remaining
games, so any additional score there will relegate Caissa
and Friends to group "D" next season.
|
Group: C-5 (Analysis updated: 18.10.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points |
Games left |
B |
Jested Liberec |
26 |
2 |
B |
Magnitchess |
24.5 |
|
C |
4 Knights of Lake Como |
20 |
|
C |
Rochade 5171 - Amici |
19.5 |
1 |
C |
Rochade 5171 - Cobras |
19.5 |
|
C |
Blue Danube Rookies |
19.5 |
3 |
C |
FS-TSG Wismar |
19 |
|
C |
BCCA |
18.5 |
1 |
C |
Ajemail 1. |
18.5 |
3 |
|
Dutchess |
14.5 |
2 |
|
I Disuniti Chess Club |
13.5 |
2 |
Notes: |
7 games remaining.
No teams can overcome Jested Liberec or Magnitchess
for the top two positions which promote to group "B"
next season.
The only thing in question are the four (4) games involving
the last two places Dutchess and I Disuniti Chess
Club. There is a chance one of these two teams could finish
with the best 10th place finish in the six group "C"
teams. The other three games in this group not involving these
two teams are unimportant in determining promotion/relegation.
|
Group: C-6 (Analysis date: 22.10.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points |
Games left |
B |
Povazske Podhradie |
26 |
|
|
Masters of the IECG |
24.5 |
|
|
Zugzwang Bocholt 2 |
23.5 |
1 |
C |
Partenopae International Chess Team |
23 |
|
C |
Schlechter's Erben |
22.5 |
|
C |
ChessOwls - Kings and Queens |
22 |
1 |
C |
Panorama |
20.5 |
1 |
C |
Rochade 5171 - Lions |
20 |
|
C |
Chess Mail Lions |
19.5 |
|
D |
CAPEA I |
10.5 |
2 |
D |
There's a Weasel… |
5 |
1 |
Notes: |
3 games remaining.
Only one game of the 3 remaining has any meaning for promotion/relegation.
If Zugzwang Bocholt 2 wins their final game to tie the
score with Masters of the IECG at 24.5, then Zugzwang
Bocholt 2 will take 2nd place and promote to "B".
They would have 15 tie-break points to only 12 for Masters
of the IECG. If they don't win that final game then Masters
of the IECG finishes in 2nd and promotes to "B".
The other team remains in group "C" next season.
The other three unfinished games are unimportant in determining
promotion/relegation.
|
Group: D-1 (Analysis date: 2.10.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points |
Games left |
C |
Peace: Power that Preserves |
30.5 |
|
C |
Annunnaki |
28 |
1 |
D |
Ogulin CC |
26.5 |
|
D |
Knight Fighters |
20 |
|
D |
Pegas |
19 |
2 |
D |
Rikis |
19 |
|
D |
Schachfreunde-Buer 21/74 |
18.5 |
3 |
D |
Chess Mail Centaurs |
15 |
|
D |
TGGT |
13.5 |
|
D |
Chess Today Knights |
13 |
|
D |
Satranc Okulu - Palavan |
13 |
|
Notes: |
3 games remaining.
All promotions determined, no adjudications necessary.
Peace: Power that Preserves and Annunnaki advance
to group "C".
Other teams remain in group "D". |
Group: D-2 (Analysis updated: 28.10.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points |
Games left |
C |
Imperium Szachow - Dream Team |
27 |
1 |
C |
Veteran Fighters |
27 |
|
D |
International Classic Team |
26.5 |
|
D |
Chess Today Kings |
20.5 |
4 |
D |
Chess 64 |
17 |
2 |
D |
Zitadelle Spandau C |
17 |
3 |
D |
CCI II Wiesbaden |
16.5 |
3 |
D |
Moa Chess Club Torino |
14.5 |
4 |
D |
Club Escacs Novelda |
14 |
8 |
D |
northshorechess.com |
14 |
5 |
D |
CAPEA IV |
8 |
6 |
Notes: |
18 games remaining.
Imperium Szachow - Dream Team has now clinched advancement
to "C".
All promotions determined, no adjudications necessary.
Imperium Szachow - Dream Team and Veteran Fighters
advance to group "C".
Other teams remain in group "D".
|
Group: D-3 (Analysis updated: 24.10.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points |
Games left |
C |
KIELCE |
27.5 |
|
C |
Sirius |
26 |
1 |
D |
Samarachess |
25.5 |
|
D |
The Lewis Chessmen |
25 |
|
D |
ChessOwls - Brave Knights |
22.5 |
|
D |
Gli Svitosi |
19.5 |
1 |
D |
Satranc Okulu - S. Bilyap |
18.5 |
2 |
D |
CK & Gambit |
17.5 |
|
D |
A.D.A. Mostoles |
16.5 |
|
D |
Great CC-Danes |
16 |
2 |
D |
Yetman Brothers Descriptive CM A |
2.5 |
|
Notes: |
3 games remaining.
All promotions determined, no adjudications necessary.
KIELCE and Sirius advance to group "C".
Other teams remain in group "D". |
Group: D-4 (Analysis updated: 28.10.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points |
Games left |
C |
El Peon Travieso |
27 |
1 |
C |
Jackal Fighters |
25 |
|
D |
Mitropa Schachfreunde |
24 |
|
D |
Rochade 5171 - Farm |
23 |
|
D |
Rochade 5171 - Caissa's Finest |
20.5 |
|
D |
Estense Scacchi |
19 |
1 |
D |
Satranc Okulu - Suer |
18.5 |
1 |
D |
CSU Craiova 2 |
18 |
2 |
D |
Czarny Hetman |
17 |
3 |
D |
Hamar Optimists |
17 |
1 |
D |
Pipa |
6 |
1 |
Notes: |
5 games remaining.
All promotions determined, no adjudications necessary.
El Peon Travieso and Jackal Fighters advance to
group "C".
Other teams remain in group "D". |
Group: D-5 (Analysis updated: 7.10.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points |
Games left |
C |
SK Joly Lysa nad Labem |
31 |
|
C |
Spessart-Rottweiler |
28.5 |
|
D |
Chess Akademia (Sankt-Petersburg) |
27.5 |
|
D |
The Prodigal Sons |
26 |
2 |
D |
Dom Kultury Wschowa |
26 |
|
D |
Moncase 1 |
15 |
1 |
D |
Rochade 5171 - Wizards |
12.5 |
4 |
D |
Yetman Brothers Descriptive CM B |
12 |
1 |
D |
The Black Rook Team |
11.5 |
5 |
D |
Peon de negras |
11.5 |
4 |
D |
Hong Kong CC Club |
8.5 |
3 |
Notes: |
10 games remaining.
All promotions determined, no adjudications necessary.
SK Joly Lysa nad Labem and Spessart-Rottweiler advance
to group "C".
Other teams remain in group "D". |
Group: D-6 (Analysis date: 2.10.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points |
Games left |
C |
King chess club |
27 |
1 |
C |
Chessknights Tango |
25.5 |
|
D |
Gambit Krosno II |
25.5 |
|
D |
ChessOwls - New Warriors |
25 |
|
D |
Knights & Queens |
23 |
1 |
D |
Chess Today Bishops |
23 |
|
D |
Czarny Kon |
23 |
|
D |
CCSC ROM |
17 |
1 |
D |
Rotary Gambit |
15 |
1 |
D |
CAPEA III |
6 |
2 |
D |
Glueck auf Ruedersdorf - The Girls |
4 |
4 |
Notes: |
5 games remaining.
All promotions determined, no adjudications necessary.
King chess club and Chessknights Tango advance
to group "C".
Other teams remain in group "D".
Tie-break between Gambit Krosno II and Chessknights
Tango was very close. The first tie-break according to FAQ
14 gives each team +13 points. The second tie-break is how
the teams did against each other. Chessknights Tango
won this tie-break 3-1.
|
Group: D-7 (10 teams) (Analysis
date: 6.10.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points |
Games left |
C |
Brazilian Chessfriends |
26 |
|
C |
Malaga 64 |
24.5 |
|
D |
Czech Mate |
21.5 |
|
D |
Gambit Krosno I |
21 |
2 |
D |
…e5xd4 |
18 |
1 |
D |
Imperium Szachow - Kopernik |
18 |
1 |
D |
CS Otelul Galati |
16 |
1 |
D |
Laskers Erben |
14 |
2 |
D |
NBC Northern Pride |
8.5 |
|
D |
Syopes |
7.5 |
1 |
Notes: |
4 games remaining.
All promotions determined, no adjudications necessary.
Brazilian Chessfriends and Malaga 64 advance to
group "C".
Other teams remain in group "D". |
Group: FT-1 (7 teams) (Analysis
updated: 19.10.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points |
Games left |
B |
CS Energy PCC Sterom 1 Campina |
16.5 |
1 |
C |
Rey Gris |
14 |
2 |
C |
www.sachy.sk |
13 |
2 |
C |
ChessOwls - Intercontinental |
12.5 |
|
D |
Stansco.com Netchess Knights |
12 |
|
D |
Four Wise Arbiters |
7 |
|
D |
CS Energy PCC Sterom 2 Campina |
6 |
1 |
Notes: |
3 games remaining.
All promotions determined, no adjudications necessary.
|
Group: FT-2 (7 teams) (Analysis
date: 2.10.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points |
Games left |
B |
FSV Spremberg |
17 |
|
C |
ChessOwls - Smart View |
14.5 |
|
C |
Zugzwang Bocholt 8 |
14 |
|
C |
Italica Scacchi |
11 |
1 |
D |
Zugzwang Bocholt 7 |
10 |
|
D |
Zugzwang Bocholt 6 |
7.5 |
2 |
D |
Three men and a baby |
7 |
3 |
Notes: |
3 games remaining.
All promotions determined, no adjudications necessary.
|
CL League A 2006-2008 season - 1 group
of 11 teams (total of 11 teams)
- Existing - 2 groups of 11 teams (total of 22 teams)
- Remain in League A: places 1-3 in each group (total of 6 teams)
- Relegate to League B: places 4-11 in each group (total of 16 teams)
- Promoted to League A: 1st place in each League B group + best 2nd place from all 4 groups (total of 5 teams)
CL League B 2006-2008 season - 4 groups
of 11 teams (total of 44 teams)
- Existing - 4 groups of 11 teams (total of 44 teams)
- Promotion to League A: 1st place in each group + best 2nd place from all 4 groups (total of 5 teams)
- Remain in League B: places 2-5 except as noted at promotion and relegation (total of 14 teams)
- Relegate to League C: places 6-11 in each group + worst 5th team from all 4 groups (total of 25 teams)
- Promoted to League B: places 1-2 from each League C group (total of 12 teams)
- Special promotion to League B: 1st place from each Fast Track group (total of 2 teams)
- Addition to League B: 16 teams relegated from League A
CL League C 2006-2008 season - 8 groups
of 11 teams (total of 88 teams)
- Existing - 6 groups of 11 teams (total of 66 teams)
- Promotion to League B: places 1-2 from each group (total of 12 teams)
- Remain in League C: places 3-9 from each group + best 10th place
team (43 teams)
- Relegate to League D: places 10-11 from each group except the best 10th place which remains in League C (total of 11 teams)
- Promoted to League C: places 1-2 from each League D group (14 teams)
- Special promotion to League C: places 2-4 from each Fast Track group (total of 6 teams)
- Addition to League C: 25 teams relegated from League B
CL League D 2006-2008 season - minimum
of 79 teams + XX new teams
- Existing - 7 groups: 6 groups of 11 teams + 1 group of 10 teams
(total of 76 teams)
- Promotion to League C: places 1-2 from each group (total of 14
teams)
- Remain in League D: places 3-11 from each group (total of 62 teams)
- Special qualification: places 5-7 from each Fast Track group (total
of 6 teams)
- Addition to League D: 11 teams relegated from League C
- No further relegation. This is the lowest League level.
|