| A-1 | A-2 |
| B-1 | B-2 | B-3
| B-4 | | C-1 | C-2
| C-3 | C-4 | C-5
| C-6 |
| D-1 | D-2 |
D-3 | D-4 | D-5
| D-6 | D-7 | | F-1
| F-2 |
Group: A-1 (Analysis updated: 1.12.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points (tie-bk) |
Games left |
|
1. Kings of TCCMB |
23.5 (12-15) |
2 |
|
2. Penelopa |
23 (12-13) |
1 |
|
3. Margiris |
20.5 (9-13) |
3 |
|
4. Chess Victory |
18 |
8 |
|
5. Rochade 5171 - Chess Composers |
17.5 |
4 |
B |
6. The Good Knights |
17 |
1 |
|
7. NSEL30 |
16.5 |
6 |
|
8. White Bishop Chess Team |
15 |
8 |
B |
9. ChessBaseUserClub |
15 |
3 |
B |
10. Champagne Chess |
15 |
4 |
|
11. La Dama Clavada |
13 |
10 |
Notes: |
25 games remain unfinished.
The top 3 teams stay in "A" and the remaining 8 teams
relegate to "B". ChessBaseUserClub, The Good Knights,
Champagne Chess and ChessBaseUserClub have no
chance of finishing in the top 3.
|
Group: A-2 (Analysis updated: 28.11.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points (tie-bk) |
Games left |
|
1. Bashkir Chess |
21.5 (13-16) |
2 |
|
2. Alpine Rookies |
21.5 (11-13) |
1 |
|
3. The Chessfriends |
21 (11) |
|
|
4. Estonia |
20.5 (11-15) |
2 |
B |
5. Rochade 5171 - Chess Connection |
18.5 |
|
|
6. Safer Sacs Berlin |
18.5 |
6 |
|
7. Polina |
18 |
5 |
|
8. SF Gerresheim 1986 |
16.5 |
9 |
B |
9. East Slovakia Chess |
16.5 (5-10) |
4 |
B |
10. Latvian Gambit |
16 |
3 |
B |
11. Lithuania ChessClub BALTIJOS LYGA |
13.5 |
4 |
Notes: |
With 18 remaining games the top three spots are
far from determined for remaining in group "A" next
season. Only four teams are definitely out of contention for the
top three places, relegating them to "B" for next season. |
Group: B-1 (Analysis date: 1.12.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points (tie-bk) |
Games left |
A |
1. Ratinger SK |
24 |
1 |
B |
2. Chess Rubbers |
23.5 |
|
B |
3. Forster SC 95 |
22 |
|
B |
4. SK Essen Holsterhausen |
21.5 (12-14) |
1 |
|
5. Imperium Szachow Wieruszow |
20.5 (11-12) |
1 |
C |
6. Grupo de Xadrez do Porto |
20 |
|
C |
7. The Trojan Knights |
19 |
1 |
C |
8. Roszada - Polska |
18 |
2 |
C |
9. Chess Crystals |
16.5 |
3 |
C |
10. Chess Mail Unicorns |
15.5 |
1 |
C |
11. The Beatles |
13.5 |
2 |
Notes: |
6 games remaining.
Ratinger SK has wrapped up 1st place and promotion to group
"A".
Six teams cannot reach 5th place (at least 20.5 points), so
they will be relegated to group "C".
SK Essen Holsterhausen can finish no worst than 5th place and
would not have the worst 5th place score.
|
Group: B-2 (Analysis date: 2.12.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points (tie-bk) |
Games left |
A |
1. Les Mousquetaires du Roi |
25.5 (16) |
1 |
|
2. Brevnov Knights |
24.5 (14-16) |
1 |
B |
3. Old Friends Team |
23 (16) |
|
B |
4. Sofia Chess |
23 (15-16) |
2 |
|
5. Aljechin's Erben |
20.5 (12) |
|
C |
6. Gaia |
20.5 (10) |
|
C |
7. International Bishops - CC Team |
17.5 (8) |
|
C |
8. FIDES Bratislava |
17.5 (6) |
|
C |
9. CSM Cluj-Napoca |
16.5 |
2 |
C |
10. Stamp |
14.5 |
2 |
C |
11. Rochade 5171 - Young Stars |
13 |
|
Notes: |
4 games remaining.
Les Mousquetaires du Roi can do no worse than 2nd place
with 16 tie-break points (better than any other 2nd place team
in the "B" groups), so they will advance to "A".
Old Friends Team has clinched no worst than 4th place,
so they remain in "B".
Sofia Chess will remain in "B" next season
since they will be at least in 4th place and can finish no better
than 2nd place with 25 points (16 tie-breaks points), not as
good as HSG Uni Rostock in B-4, so cannot advance to
"A" with the best 2nd place score.
Six teams cannot place above 6th place, so they will be relegated
to "C".
Aljechin's Erben and Gaia have finished play
and are tied, but the tie-break points place Aljechin's Erben
in 5th place.
|
Group: B-3 (Analysis updated: 26.11.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points (tie-bk) |
Games left |
|
1. ALFA Team |
24.5 (14-15) |
1 |
B |
2. TELAXOZA - SC Crisul Oradea |
23.5 (14) |
|
B |
3. Zugzwang Bocholt 1 |
23 |
1 |
|
4. Slovan Bratislava |
22 (13-15) |
4 |
|
5. Sagittarius |
20.5 (11-15) |
3 |
C |
6. 64for4 |
19.5 (10-11) |
1 |
C |
7. Stamp-KIELCE |
18.5 (8-10) |
1 |
|
8. CXEB-BRA |
17 |
4 |
|
9. Petrochess |
15.5 (5-11) |
5 |
C |
10. CCI 1 Wiesbaden |
13 |
3 |
C |
11. Vesuvian Chess Team |
10 |
3 |
Notes: |
13 Games Remaining.
3 bottom teams cannot finish in the top five, so they will
be relegated to "C" next season.
Based on tie-break, Stamp-KIELCE can finish no higher
than 7th and 64for4 can finish no higher than 6th, so
they will be relegated to "C" next season.
TELAXOZA - SC Crisul Oradea will finish in place 2-4.
Zugzwang Bocholt 1 will finish in place 2-5 and no
team in B-4 can score as well in 5th place (worst 5th place
team is relegated to "C").
Slovan Bratislava will finish in place 1-5 and will
either win the group and advance to "A" or remain
in "B".
|
Group: B-4 (Analysis updated: 27.11.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points (tie-bk) |
Games left |
A |
1. Blue Team |
25.5 |
|
|
2. HSG Uni Rostock |
25 (18) |
|
B |
3. SV Signal-Iduna |
25 (17) |
|
B |
4. CCF Ukraine |
22 |
2 |
|
5. Flemish Queens |
21 (8) |
|
|
6. Chess Mail Tigers |
18.5 (8-10) |
3 |
C |
7. Chess Club Travertin |
17.5 |
1 |
C |
8. Novokuznetsk |
17 |
1 |
C |
9. Zasilatelstvi Zelezník Pardubice |
16 |
1 |
C |
10. Centrum-Tczew |
15 |
4 |
C |
11. Rochade 5171 - Bulldozers |
10.5 |
2 |
Notes: |
7 games remaining.
The top three places are now decided, with Blue Team
finishing in 1st and advancing to "A" next season.
HSG Uni Rostock still has a chance of advancing to
"A" as the highest scoring 2nd place team, as they
edged SV Signal-Iduna for second place on tie-breaks.
5 teams cannot finish in the top five, so they will be relegated
to "C" next season. The battle for 5th place is still
going. If Chess Mail Tigers finish with 21 points they would
be 5th place on tie-break and stay in "B". This group
will not have the worst 5th place team, so 5th place will not
be relegated to "C".
|
Group: C-1 (Analysis updated: 1.12.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points (tie-bk) |
Games left |
B |
1. Chess Allies |
25 (14) |
|
|
2. Le Courrier des Echecs |
24 (15) |
|
|
3. Potaissa Turda |
24 (14) |
1 |
|
4. The Gambiteers Guild |
23 (15) |
1 |
C |
5. Lotus |
21.5 |
2 |
C |
6. Illuminati |
21 (11-14) |
3 |
C |
7. Cebichess |
20.5 |
|
C |
8. Chess Mail Chigorin |
16.5 |
|
|
9. Chess Mail Bears |
15 (4-5) |
1 |
|
10. Springer St. Toenis |
14.5 (4-9) |
5 |
D |
11. CC-Vikings |
8 |
1 |
Notes: |
7 games remaining. First two placed teams advance to "B"
next season.
Chess Allies clinches 1st place or 2nd place and advances
to "B".
If Potaissa Turda loses and The Gambiteers Guild
wins then The Gambiteers Guild would have the tie-break
advantage for 2nd place. If Le Courrier des Echecs also
scored 24 points and tied for 2nd, their tie-break might or
might not put them into 2nd place.
If Potaissa Turda wins their final game they finish
1st on 2nd tie-break and qualify to "B".
Chess Mail Chigorin has clinched 8-9th place and remains
in group "C".
Chess Mail Bears and Springer St. Toenis battle
for the final position in "C", unless the 10th place
team goes to "C" as the best 10th place teams in the
six current group C's.
|
Group: C-2 (Analysis updated: 14.10.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points (tie-bk) |
Games left |
B |
1. Zugzwang Bocholt 4 |
25.5 (16-17) |
1 |
|
2. Randaberg Vikings |
23.5 (14-17) |
4 |
|
3. Schachfreunde St. Wendel |
23 (13-15) |
1 |
C |
4. Sfr. 1957 Huelzweiler |
21.5 |
|
C |
5. CSU Craiova |
20.5 |
1 |
C |
6. Titanic Team |
20.5 |
1 |
C |
7. Zitadelle Spandau A |
19.5 |
3 |
C |
8. Demc |
18 |
|
C |
9. Swiss 64 |
17 |
1 |
D |
10. CAPEA II |
12.5 |
1 |
D |
11. Eridano Chess Team |
11.5 |
1 |
Notes: |
7 games remaining.
All promotions/relegations have been determined in this group
except for Randaberg Vikings and Schachfreunde St. Wendel.
The 2nd place team will advance to group "B" and the
3rd place team will remain in group "C" next season.
Only those games involving these two teams are critical. If Schachfreunde
St. Wendel win their remaining game (24 points) and Randaberg
Vikings only scores 24 points, then Schachfreunde St. Wendel
would take 2nd place on tie-break and be promoted to "B".
There is one game remaining between these two teams. Schachfreunde
St. Wendel must win this game to have a chance at 2nd place. |
Group: C-3 (Analysis updated: 22.11.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points (tie-bk) |
Games left |
B |
1. Grone Stralsund |
28.5 |
|
B |
2. Zugzwang Bocholt 5 |
27 |
|
C |
3. CC Cyber Super Gambits |
23.5 |
|
C |
4. Back Rank Mates |
23 |
|
C |
5. Rochade 5171 - Interstern |
22 |
1 |
C |
6. Tuculca |
17.5 |
2 |
C |
7. Chimia Ramnicu Vilcea |
16.5 |
4 |
C |
8. Rochade 5171 - Last Minute |
15.5 |
1 |
|
9. Magic 4 |
14.5 (7-8) |
1 |
|
10. Latvians |
13 (4-6) |
2 |
|
11. Les Chevaliers |
12 (1-3) |
3 |
Notes: |
7 games remaining.
The promotions to group "B" next season are determined:
Grone Stralsund and Zugzwang Bocholt 5.
Six teams have clinched remaining in "C", since two
teams can do no better than 15 points.
|
Group: C-4 (Analysis updated: 12.11.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points (tie-bk) |
Games left |
B |
1. September Malbork Cup |
24.5 |
|
B |
2. Zitadelle Spandau B |
23.5 |
|
C |
3. The Norsemen |
23 |
|
C |
4. Schachclub Friesen Lichtenberg |
22.5 |
1 |
C |
5. Zugzwang Bocholt 3 |
22.5 |
1 |
C |
6. Antares 2002 |
19.5 |
|
C |
7. Club Escacs Tarragona |
19 |
1 |
C |
8. Austrian Chess Amateurs |
19 |
|
C |
9. Partenopae Chess Italia |
17 |
1 |
|
10. Caissa and Friends |
14.5 (4) |
|
D |
11. Omsk |
13 |
|
Notes: |
2 games remaining.
The race between The Norsemen and Zitadelle Spandau
B has been determined with Zitadelle Spandau B winning
their final game to take second place and promote to "B"
next season..
The remaining games are unimportant for promotion/relegation
purposes.
Caissa and Friends still has a chance to remain in group
"C" if they have the best 10th place score among the
six "C" groups. However, Springer St. Toenis
in group C-1 already has 14.5 points with 5 remaining
games, so any additional score there will relegate Caissa
and Friends to group "D" next season.
|
Group: C-5 (Analysis updated: 2.12.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points (tie-bk) |
Games left |
B |
1. Jested Liberec |
27 |
|
B |
2. Magnitchess |
24.5 |
|
C |
3. Blue Danube Rookies |
22.5 |
|
C |
4. 4 Knights of Lake Como |
20 |
|
C |
5. Rochade 5171 - Amici |
19.5 |
1 |
C |
6. Rochade 5171 - Cobras |
19.5 |
|
C |
7. FS-TSG Wismar |
19 |
|
C |
8. BCCA |
18.5 |
1 |
C |
9. Ajemail 1. |
18.5 |
2 |
|
10. Dutchess |
14.5 (4-6) |
1 |
D |
11. I Disuniti Chess Club |
13.5 (3) |
1 |
Notes: |
3 games remaining.
Jested Liberec or Magnitchess promote to group
"B" next season in 1st and 2nd place.
The only thing in question is the 1 game involving Dutchess,
which could possibly finish with the best 10th place finish
in the six group "C" teams.
|
Group: C-6 (Analysis date: 22.10.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points |
Games left |
B |
1. Povazske Podhradie |
26 |
|
|
2. Masters of the IECG |
24.5 |
|
|
3. Zugzwang Bocholt 2 |
23.5 |
1 |
C |
4. Partenopae International Chess Team |
23 |
|
C |
5. Schlechter's Erben |
22.5 |
|
C |
6. ChessOwls - Kings and Queens |
22 |
1 |
C |
7. Panorama |
20.5 |
1 |
C |
8. Rochade 5171 - Lions |
20 |
|
C |
9. Chess Mail Lions |
19.5 |
|
D |
10. CAPEA I |
10.5 |
2 |
D |
11. There's a Weasel… |
5 |
1 |
Notes: |
3 games remaining.
Only one game of the 3 remaining has any meaning for promotion/relegation.
If Zugzwang Bocholt 2 wins their final game to tie the
score with Masters of the IECG at 24.5, then Zugzwang
Bocholt 2 will take 2nd place and promote to "B".
They would have 15 tie-break points to only 12 for Masters
of the IECG. If they don't win that final game then Masters
of the IECG finishes in 2nd and promotes to "B".
The other team remains in group "C" next season.
The other three unfinished games are unimportant in determining
promotion/relegation.
|
Group: D-1 (Analysis date: 10.11.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points |
Games left |
C |
1. Peace: Power that Preserves |
30.5 |
|
C |
2. Annunnaki |
28.5 |
|
D |
3. Ogulin CC |
26.5 |
|
D |
4. Knight Fighters |
20 |
|
D |
5. Pegas |
19 |
2 |
D |
6. Rikis |
19 |
|
D |
7. Schachfreunde-Buer 21/74 |
19 |
2 |
D |
8. Chess Mail Centaurs |
15 |
|
D |
9. TGGT |
13.5 |
|
D |
10. Chess Today Knights |
13 |
|
D |
11. Satranc Okulu - Palavan |
13 |
|
Notes: |
2 games remaining.
All promotions determined, no adjudications necessary.
Peace: Power that Preserves and Annunnaki advance
to group "C".
Other teams remain in group "D". |
Group: D-2 (Analysis updated: 22.11.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points (tie-bk) |
Games left |
C |
1. Imperium Szachow - Dream Team |
27 (19) |
1 |
C |
2. Veteran Fighters |
27 (16) |
|
D |
3. International Classic Team |
26.5 |
|
D |
4. Chess Today Kings |
20.5 |
3 |
D |
5. CCI II Wiesbaden |
17.5 |
2 |
D |
6. Chess 64 |
17 |
2 |
D |
7. Zitadelle Spandau C |
17 |
3 |
D |
8. Moa Chess Club Torino |
14.5 |
4 |
D |
9. Club Escacs Novelda |
14 |
8 |
D |
10. northshorechess.com |
14 |
5 |
D |
11. CAPEA IV |
8 |
6 |
Notes: |
17 games remaining.
Imperium Szachow - Dream Team has now clinched advancement
to "C".
All promotions determined, no adjudications necessary.
Imperium Szachow - Dream Team and Veteran Fighters
advance to group "C".
Other teams remain in group "D".
|
Group: D-3 (Analysis updated: 24.10.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points |
Games left |
C |
1. KIELCE |
27.5 |
|
C |
2. Sirius |
26 |
1 |
D |
3. Samarachess |
25.5 |
|
D |
4. The Lewis Chessmen |
25 |
|
D |
5. ChessOwls - Brave Knights |
22.5 |
|
D |
6. Gli Svitosi |
19.5 |
1 |
D |
7. Satranc Okulu - S. Bilyap |
18.5 |
2 |
D |
8. CK & Gambit |
17.5 |
|
D |
9. A.D.A. Mostoles |
16.5 |
|
D |
10. Great CC-Danes |
16 |
2 |
D |
11. Yetman Brothers Descriptive CM A |
2.5 |
|
Notes: |
3 games remaining.
All promotions determined, no adjudications necessary.
KIELCE and Sirius advance to group "C".
Other teams remain in group "D". |
Group: D-4 (Analysis updated: 27.11.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points (tie-bk) |
Games left |
C |
1. El Peon Travieso |
27 |
1 |
C |
2. Jackal Fighters |
25 |
|
D |
3. Mitropa Schachfreunde |
24 |
|
D |
4. Rochade 5171 - Farm |
23 |
|
D |
5. Rochade 5171 - Caissa's Finest |
20.5 |
|
D |
6. Estense Scacchi |
19.5 (10) |
|
D |
7. Satranc Okulu - Suer |
19.5 (9) |
|
D |
8. CSU Craiova 2 |
18.5 |
1 |
D |
9. Hamar Optimists |
18 |
|
D |
10. Czarny Hetman |
17 |
1 |
D |
11. Pipa |
6 |
1 |
Notes: |
2 games remaining.
All promotions determined, no adjudications necessary.
El Peon Travieso and Jackal Fighters advance to
group "C".
Other teams remain in group "D". |
Group: D-5 (Analysis updated: 7.10.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points |
Games left |
C |
1. SK Joly Lysa nad Labem |
31 |
|
C |
2. Spessart-Rottweiler |
28.5 |
|
D |
3. Chess Akademia (Sankt-Petersburg) |
27.5 |
|
D |
4. The Prodigal Sons |
26 |
2 |
D |
5. Dom Kultury Wschowa |
26 |
|
D |
6. Moncase 1 |
15 |
1 |
D |
7. Rochade 5171 - Wizards |
12.5 |
4 |
D |
8. Yetman Brothers Descriptive CM B |
12 |
1 |
D |
9. The Black Rook Team |
11.5 |
5 |
D |
10. Peon de negras |
11.5 |
4 |
D |
11. Hong Kong CC Club |
8.5 |
3 |
Notes: |
10 games remaining.
All promotions determined, no adjudications necessary.
SK Joly Lysa nad Labem and Spessart-Rottweiler advance
to group "C".
Other teams remain in group "D". |
Group: D-6 (Analysis date: 1.12.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points (tie-bk) |
Games left |
C |
1. King chess club |
27.5 |
|
C |
2. Chessknights Tango |
25.5 (13,3) |
|
D |
3. Gambit Krosno II |
25.5 (13,1) |
|
D |
4. ChessOwls - New Warriors |
25 |
|
D |
5. Knights & Queens |
23.5 |
|
D |
6. Chess Today Bishops |
23 |
|
D |
7. Czarny Kon |
23 |
|
D |
8. CCSC ROM |
17 |
1 |
D |
9. Rotary Gambit |
15 |
1 |
D |
10. CAPEA III |
6.5 |
1 |
D |
11. Glueck auf Ruedersdorf - The Girls |
4.5 |
3 |
Notes: |
3 games remaining.
All promotions determined, no adjudications necessary.
King chess club and Chessknights Tango advance
to group "C".
Other teams remain in group "D".
Tie-break between Gambit Krosno II and Chessknights
Tango was very close. The first tie-break according to FAQ
14 gives each team +13 points. The second tie-break is how
the teams did against each other. Chessknights Tango
won this tie-break 3-1.
|
Group: D-7 (10 teams) (Analysis
date: 14.10.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points |
Games left |
C |
1. Brazilian Chessfriends |
26 |
|
C |
2. Malaga 64 |
24.5 |
|
D |
3. Gambit Krosno I |
22 |
|
D |
4. Czech Mate |
21.5 |
|
D |
5. …e5xd4 |
18 |
1 |
D |
6. Imperium Szachow - Kopernik |
18 |
1 |
D |
7. CS Otelul Galati |
16 |
|
D |
8. Laskers Erben |
15 |
1 |
D |
9. NBC Northern Pride |
8.5 |
|
D |
10. Syopes |
7.5 |
1 |
Notes: |
2 games remaining.
All promotions determined, no adjudications necessary.
Brazilian Chessfriends and Malaga 64 advance to
group "C".
Other teams remain in group "D". |
Group: FT-1 (7 teams) (Analysis
updated: 10.11.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points |
Games left |
B |
1. CS Energy PCC Sterom 1 Campina |
17 |
|
C |
2. Rey Gris |
15 |
1 |
C |
3. www.sachy.sk |
13.5 |
|
C |
4. ChessOwls - Intercontinental |
12.5 |
|
D |
5. Stansco.com Netchess Knights |
12 |
|
D |
6. Four Wise Arbiters |
7 |
|
D |
7. CS Energy PCC Sterom 2 Campina |
6 |
1 |
Notes: |
1 game remaining.
All promotions determined, no adjudications necessary.
|
Group: FT-2 (7 teams) (Analysis
date: 2.10.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points |
Games left |
B |
1. FSV Spremberg |
17 |
|
C |
2. ChessOwls - Smart View |
14.5 |
|
C |
3. Zugzwang Bocholt 8 |
14 |
|
C |
4. Italica Scacchi |
11 |
1 |
D |
5. Zugzwang Bocholt 7 |
10 |
|
D |
6. Zugzwang Bocholt 6 |
7.5 |
2 |
D |
7. Three men and a baby |
7 |
3 |
Notes: |
3 games remaining.
All promotions determined, no adjudications necessary.
|
CL League A 2006-2008 season - 1 group
of 11 teams (total of 11 teams)
- Existing - 2 groups of 11 teams (total of 22 teams)
- Remain in League A: places 1-3 in each group (total of 6 teams)
- Relegate to League B: places 4-11 in each group (total of 16 teams)
- Promoted to League A: 1st place in each League B group + best 2nd place from all 4 groups (total of 5 teams)
CL League B 2006-2008 season - 4 groups
of 11 teams (total of 44 teams)
- Existing - 4 groups of 11 teams (total of 44 teams)
- Promotion to League A: 1st place in each group + best 2nd place from all 4 groups (total of 5 teams)
- Remain in League B: places 2-5 except as noted at promotion and relegation (total of 14 teams)
- Relegate to League C: places 6-11 in each group + worst 5th team from all 4 groups (total of 25 teams)
- Promoted to League B: places 1-2 from each League C group (total of 12 teams)
- Special promotion to League B: 1st place from each Fast Track group (total of 2 teams)
- Addition to League B: 16 teams relegated from League A
CL League C 2006-2008 season - 8 groups
of 11 teams (total of 88 teams)
- Existing - 6 groups of 11 teams (total of 66 teams)
- Promotion to League B: places 1-2 from each group (total of 12 teams)
- Remain in League C: places 3-9 from each group + best 10th place
team (43 teams)
- Relegate to League D: places 10-11 from each group except the best 10th place which remains in League C (total of 11 teams)
- Promoted to League C: places 1-2 from each League D group (14 teams)
- Special promotion to League C: places 2-4 from each Fast Track group (total of 6 teams)
- Addition to League C: 25 teams relegated from League B
CL League D 2006-2008 season - minimum
of 79 teams + XX new teams
- Existing - 7 groups: 6 groups of 11 teams + 1 group of 10 teams
(total of 76 teams)
- Promotion to League C: places 1-2 from each group (total of 14
teams)
- Remain in League D: places 3-11 from each group (total of 62 teams)
- Special qualification: places 5-7 from each Fast Track group (total
of 6 teams)
- Addition to League D: 11 teams relegated from League C
- No further relegation. This is the lowest League level.
|