ICCF Champions League
Season 2 (2004-2007)

Promotion / Relegation Analysis
21.03.2007

ICCF Home Page

 

Champions League  Index


The following is my analysis of promotion/relegation for the 2004-2006 season.
The rules for promotion/relegation are on the Promotion/Relegation page and are also copied at the bottom of this page.
Tie breaks will be done according to FAQ 14
If you see any errors in this analysis, please Contact Webmaster.

Archive of previous analysis pages:
02.10.2006
16.10.2006
30.10.2006
2.12.2006
3.01.2007
31.01.2007

| A-1 | A-2 | | B-1 | B-2 | B-3 | B-4 | | C-1 | C-2 | C-3 | C-4 | C-5 | C-6 |

| D-1 | D-2 | D-3 | D-4 | D-5 | D-6 | D-7 | | F-1 | F-2 |

Analysis of critical games

Group: A-1 (Analysis updated: 20.03.2007)
Next Season Team Name Points (tie-bk) Games left
A 1. Kings of TCCMB 25.5 (15)  
A 2. Penelopa 24 (13)  
  3. Margiris 22.5 (12)  
  4. White Bishop Chess Team 21 (10-13) 2
B 5. NSEL30 19.5 (10-11) 1
  6. Chess Victory 18.5 (9-13) 4
B 7. Rochade 5171 - Chess Composers 19 (11-14) 2
B 8. The Good Knights 17  
B 9. Champagne Chess 17 1
B 10. ChessBaseUserClub 15 1
B 11. La Dama Clavada 13 3
Notes:

7 games remain unfinished.

(Note: one game between ChessBaseUserClub and La Dama Clavada was a double-forfeit, so the total points scored for this group will be 219, not 220).

The top 3 teams stay in "A" and the remaining 8 teams relegate to "B".

Kings of TCCMB has clinched 1st and Penelopa has clinched 2nd, so they will play in "A" next season. Three teams are still fighting for 3rd place and the final "A" position.

Six teams now have no chance of finishing in the top 3 and so will be relegated to "B".

 

Group: A-2 (Analysis updated: 16.03.2007)
Next Season Team Name Points (tie-bk) Games left
A 1. Bashkir Chess 22.5 (15-16) 1
A 2. Safer Sacs Berlin 22.5 (12-13) 1
  3. Alpine Rookies 21.5 (11-13) 1
  4. Estonia 21 (12-14) 1
  5. Polina 21 (12-13) 1
B 6. The Chessfriends 21 (11)  
B 7. Rochade 5171 - Chess Connection 18.5  
  8. SF Gerresheim 1986 18 (7-12) 4
B 9. East Slovakia Chess 17 (5-8) 1
B 10. Latvian Gambit 16 2
B 11. Lithuania ChessClub BALTIJOS LYGA 14 2
Notes:

There are 7 remaining games. Five teams are definitely out of contention for the top three places, relegating them to "B" for next season.

Bashkir Chess and Safer Sacs Berlin have clinched "A" since they will finish no lower than 3rd place. Alpine Rookies, Estonia, Polina and SF Gerresheim 1986 all still have a chance to finish 3rd place.

 

Group: B-1 (Analysis date: 10.02.2007)
Next Season Team Name Points (tie-bk) Games left
A 1. Ratinger SK 24  
B 2. Chess Rubbers 23.5  
B 3. SK Essen Holsterhausen 22 (13)  
B 4. Forster SC 95 22 (11)  
C 5. Imperium Szachow Wieruszow 20.5 (11)  
C 6. Grupo de Xadrez do Porto 20  
C 7. The Trojan Knights 19.5  
C 8. Roszada - Polska 19 1
C 9. Chess Crystals 18.5  
C 10. Chess Mail Unicorns 15.5 1
C 11. The Beatles 13.5 2
Notes:

2 games remaining.

Ratinger SK has wrapped up 1st place and promotion to group "A".

Six teams cannot reach 5th place (at least 20.5 points), so they will be relegated to group "C".
Imperium Szachow Wieruszow finishes in 5th, and unfortunately for them they have the worst 5th place score in the "B" groups (on tie-break they lose to B-2 team Aljechin's Erben).

 

Group: B-2 (Analysis date: 1.03.2007)
Next Season Team Name Points (tie-bk) Games left
A 1. Les Mousquetaires du Roi 26.5 (16)  
B 2. Brevnov Knights 24.5 (14)  
B 3. Old Friends Team 23 (16)  
B 4. Sofia Chess 23 (15) 1
B 5. Aljechin's Erben 20.5 (12)  
C 6. Gaia 20.5 (10)  
C 7. International Bishops - CC Team 17.5 (8)  
C 8. CSM Cluj-Napoca 17.5 (7)  
C 9. FIDES Bratislava 17.5 (6)  
C 10. Stamp 15.5 1
C 11. Rochade 5171 - Young Stars 13  
Notes:

1 game remaining.

Les Mousquetaires du Roi has finished in first and will advance to "A".

Brevnov Knights finishes in 2nd but does not have the best 2nd place score in the "B" groups (see B-4).

Six teams cannot place above 6th place, so they will be relegated to "C".

Aljechin's Erben and Gaia have finished play and are tied, but the tie-break points place Aljechin's Erben in 5th place.

 

Group: B-3 (Analysis updated: 9.03.2007)
Next Season Team Name Points (tie-bk) Games left
A 1. ALFA Team 25.5 (15)  
B 2. TELAXOZA - SC Crisul Oradea 23.5 (14)  
B 3. Slovan Bratislava 23.5 (13-14) 1
B 4. Zugzwang Bocholt 1 23 (12-13) 1
B 5. Sagittarius 22.5  
C 6. 64for4 19.5 (10)  
C 7. CXEB-BRA 19.5 (9) 1
C 8. Stamp-KIELCE 18.5 (8-10) 1
C 9. Petrochess 15.5 (5-9) 4
C 10. CCI 1 Wiesbaden 13 1
C 11. Vesuvian Chess Team 11 1
Notes:

5 Games Remaining.

All promotions/relegations have been determined in this group.

ALFA Team has clinched first place and will advance to "A" next season.

6 bottom teams cannot finish in the top five, so they will be relegated to "C" next season.

TELAXOZA - SC Crisul Oradea will finish in place 2-4 and remain in "B" next season.

Zugzwang Bocholt 1 will finish in place 2-5 and no team in B-4 can score as well in 5th place (worst 5th place team is relegated to "C").

Slovan Bratislava will finish 2nd or 3rd and cannot finish with the best 2nd place score in the "B" groups, so they will remain in "B" for next season.

Sagittarius will finish 5th (not worst 5th) so will be in "B" next season.

 

Group: B-4 (Analysis updated: 1.03.2007)
Next Season Team Name Points (tie-bk) Games left
A 1. Blue Team 25.5  
A 2. HSG Uni Rostock 25 (18)  
B 3. SV Signal-Iduna 25 (17)  
B 4. CCF Ukraine 22 2
  5. Flemish Queens 21 (8)  
  6. Chess Mail Tigers 18.5 (8-10) 3
C 7. Chess Club Travertin 17.5 1
C 8. Novokuznetsk 17 1
C 9. Zasilatelstvi Zelezník Pardubice 16.5  
C 10. Centrum-Tczew 15.5 3
C 11. Rochade 5171 - Bulldozers 10.5 2
Notes:

6 games remaining.

Blue Team finishes in 1st and advances to "A" next season.

HSG Uni Rostock advances to "A" as the highest scoring 2nd place team, as they edged SV Signal-Iduna for second place on tie-breaks.

5 teams cannot finish in the top five, so they will be relegated to "C" next season. The battle for 5th place is still going. If Chess Mail Tigers finish with 21 points they would be 5th place on tie-break and stay in "B". This group will not have the worst 5th place team, so 5th place will not be relegated to "C".

 

Group: C-1 (Analysis updated: 17.03.2007)
Next Season Team Name Points (tie-bk) Games left
B 1. Potaissa Turda 25 (14)  
B 2. Chess Allies 25 (14)  
C 3. Le Courrier des Echecs 24 (15)  
C 4. The Gambiteers Guild 23 (15) 1
C 5. Illuminati 22 (12-14) 2
C 6. Lotus 22.5  
C 7. Cebichess 20.5  
C 8. Springer St. Toenis 16.5 (7-9) 1
C 9. Chess Mail Chigorin 16.5 (4)  
  10. Chess Mail Bears 15 (4)  
D 11. CC-Vikings 8  
Notes:

2 games remaining. First two placed teams advance to "B" next season.

Potaissa Turda takes 1st place (on 2nd tie-break) and Chess Allies 2nd place and both advance to "B" next season.

Chess Mail Bears still have a chance to remain in "C" as the best 10th place team in the six current C groups (see group C-5).

 

Group: C-2 (Analysis updated: 28.02.2007)
Next Season Team Name Points (tie-bk) Games left
B 1. Zugzwang Bocholt 4 26 (17)  
B 2. Randaberg Vikings 25.5 (16) 1
C 3. Schachfreunde St. Wendel 23  
C 4. Sfr. 1957 Huelzweiler 21.5 (13)  
C 5. Zitadelle Spandau A 21.5 (9-10) 1
C 6. CSU Craiova 21 (10)  
C 7. Titanic Team 20.5 (10-11) 1
C 8. Demc 18  
C 9. Swiss 64 17  
D 10. CAPEA II 12.5 1
D 11. Eridano Chess Team 11.5  
Notes:

2 games remaining.

All promotions/relegations have been determined in this group.

Zugzwang Bocholt 4 and Randaberg Vikings will finish in 1st and 2nd place (exact positions not yet determined) and will advance to group "B".

CAPEA II cannot finish with the best 10th place score.

 

Group: C-3 (Analysis updated: 24.02.2007)
Next Season Team Name Points (tie-bk) Games left
B 1. Grone Stralsund 28.5  
B 2. Zugzwang Bocholt 5 27  
C 3. CC Cyber Super Gambits 23.5  
C 4. Back Rank Mates 23  
C 5. Rochade 5171 - Interstern 23  
C 6. Chimia Ramnicu Vilcea 19  
C 7. Tuculca 17.5  
C 8. Rochade 5171 - Last Minute 15.5 (6-7) 1
C 9. Magic 4 15.5 (8)  
D 10. Les Chevaliers 13.5 (3)  
D 11. Latvians 13 (4-5) 1
Notes:

1 game remaining.

All promotions/relegations have been determined in this group.

The promotions to group "B" next season are determined: Grone Stralsund and Zugzwang Bocholt 5.

Neither Les Chevaliers or Latvians can have the best 10th place score (see C-1), so they are relegated to "D".

 

Group: C-4 (Analysis updated: 5.12.2006)
Next Season Team Name Points (tie-bk) Games left
B 1. September Malbork Cup 24.5  
B 2. Zitadelle Spandau B 23.5 (15)  
C 5. Zugzwang Bocholt 3 23.5 (13)  
C 3. The Norsemen 23 (15)  
C 4. Schachclub Friesen Lichtenberg 22.5 (12) 1
C 6. Antares 2002 19.5 (10,2,5)  
C 7. Club Escacs Tarragona 19 (10,2,6.5) 1
C 8. Austrian Chess Amateurs 19 (9)  
C 9. Partenopae Chess Italia 17  
D 10. Caissa and Friends 14.5 (4)  
D 11. Omsk 13  
Notes:

1 game remaining.

The race between The Norsemen and Zitadelle Spandau B has been determined with Zitadelle Spandau B winning their final game to take second place and promote to "B" next season..

The remaining game is unimportant for promotion/relegation purposes.

Caissa and Friends cannot have the best 10th place score among the six "C" groups (see C-1) so they relegate to "D".

 

Group: C-5 (Analysis updated: 2.12.2006)
Next Season Team Name Points (tie-bk) Games left
B 1. Jested Liberec 27  
B 2. Magnitchess 24.5  
C 3. Blue Danube Rookies 22.5  
C 4. 4 Knights of Lake Como 20  
C 5. Rochade 5171 - Amici 19.5 1
C 6. Rochade 5171 - Cobras 19.5  
C 7. FS-TSG Wismar 19  
C 8. BCCA 18.5 1
C 9. Ajemail 1. 18.5 2
  10. Dutchess 14.5 (4-6) 1
D 11. I Disuniti Chess Club 13.5 (3) 1
Notes:

3 games remaining.

Jested Liberec or Magnitchess promote to group "B" next season in 1st and 2nd place.

The only thing in question is the 1 game involving Dutchess, which could possibly finish with the best 10th place finish in the six group "C" teams.

 

Group: C-6 (Analysis date: 20.02.2007)
Next Season Team Name Points (tie-bk) Games left
B 1. Povazske Podhradie 26  
  2. Masters of the IECG 24.5 (12)  
  3. Zugzwang Bocholt 2 23.5 (15) 1
C 4. Partenopae International Chess Team 23  
C 5. Schlechter's Erben 22.5  
C 6. ChessOwls - Kings and Queens 22.5  
C 7. Panorama 20.5 1
C 8. Rochade 5171 - Lions 20  
C 9. Chess Mail Lions 19.5  
D 10. CAPEA I 10.5 2
D 11. There's a Weasel… 5.5  
Notes:

2 games remaining.

Only one game of the 3 remaining has any meaning for promotion/relegation. If Zugzwang Bocholt 2 wins their final game to tie the score with Masters of the IECG at 24.5, then Zugzwang Bocholt 2 will take 2nd place and promote to "B". They would have 15 tie-break points to only 12 for Masters of the IECG. If they don't win that final game then Masters of the IECG finishes in 2nd and promotes to "B". The other team remains in group "C" next season.

The other unfinished games are unimportant in determining promotion/relegation.

 

Group: D-1 (Analysis date: 31.01.2007)
Next Season Team Name Points (tie-bk) Games left
C 1. Peace: Power that Preserves 30.5  
C 2. Annunnaki 28.5  
D 3. Ogulin CC 26.5  
D 4. Pegas 20 (12)  
D 5. Knight Fighters 20 (10)  
D 6. Rikis 19 (9)  
D 7. Schachfreunde-Buer 21/74 19 (9-11) 1
D 8. Chess Mail Centaurs 15  
D 9. Satranc Okulu - Palavan 14  
D 10. TGGT 13.5  
D 11. Chess Today Knights 13 1
Notes:

1 game remaining.

All promotions determined, no adjudications necessary.
Peace: Power that Preserves and Annunnaki advance to group "C".
Other teams remain in group "D".

 

Group: D-2 (Analysis updated: 2.01.2007)
Next Season Team Name Points (tie-bk) Games left
C 1. Imperium Szachow - Dream Team 27 (19) 1
C 2. Veteran Fighters 27 (16)  
D 3. International Classic Team 26.5  
D 4. Chess Today Kings 20.5 3
D 5. CCI II Wiesbaden 19.5  
D 6. Chess 64 17 2
D 7. Zitadelle Spandau C 17 3
D 8. Moa Chess Club Torino 14.5 4
D 9. Club Escacs Novelda 14 8
D 10. northshorechess.com 14 4
D 11. CAPEA IV 8 5
Notes:

15 games remaining.

Imperium Szachow - Dream Team has now clinched advancement to "C".

All promotions determined, no adjudications necessary.
Imperium Szachow - Dream Team and Veteran Fighters advance to group "C".
Other teams remain in group "D".

 

Group: D-3 (Analysis updated: 20.02.2007)
Next Season Team Name Points Games left
C 1. KIELCE 27.5  
C 2. Sirius 26  
D 3. Samarachess 25.5  
D 4. The Lewis Chessmen 25  
D 5. ChessOwls - Brave Knights 22.5  
D 6. Gli Svitosi 19.5 1
D 7. Satranc Okulu - S. Bilyap 19.5 1
D 8. CK & Gambit 17.5  
D 9. A.D.A. Mostoles 16.5  
D 10. Great CC-Danes 16 2
D 11. Yetman Brothers Descriptive CM A 2.5  
Notes:

2 games remaining.

All promotions determined, no adjudications necessary.
KIELCE and Sirius advance to group "C".
Other teams remain in group "D".

 

Group: D-4 (Analysis updated: 27.11.2006)
Next Season Team Name Points (tie-bk) Games left
C 1. El Peon Travieso 27 1
C 2. Jackal Fighters 25  
D 3. Mitropa Schachfreunde 24  
D 4. Rochade 5171 - Farm 23  
D 5. Rochade 5171 - Caissa's Finest 20.5  
D 6. Estense Scacchi 19.5 (10)  
D 7. Satranc Okulu - Suer 19.5 (9)  
D 8. CSU Craiova 2 18.5 1
D 9. Hamar Optimists 18  
D 10. Czarny Hetman 17 1
D 11. Pipa 6 1
Notes:

2 games remaining.

All promotions determined, no adjudications necessary.
El Peon Travieso and Jackal Fighters advance to group "C".
Other teams remain in group "D".

 

Group: D-5 (Analysis updated: 7.10.2006)
Next Season Team Name Points Games left
C 1. SK Joly Lysa nad Labem 31  
C 2. Spessart-Rottweiler 28.5  
D 3. Chess Akademia (Sankt-Petersburg) 27.5  
D 4. The Prodigal Sons 26 2
D 5. Dom Kultury Wschowa 26  
D 6. Moncase 1 15 1
D 7. Rochade 5171 - Wizards 12.5 4
D 8. Yetman Brothers Descriptive CM B 12 1
D 9. The Black Rook Team 11.5 5
D 10. Peon de negras 11.5 4
D 11. Hong Kong CC Club 8.5 3
Notes:

10 games remaining.

All promotions determined, no adjudications necessary.
SK Joly Lysa nad Labem and Spessart-Rottweiler advance to group "C".
Other teams remain in group "D".

 

Group: D-6 (Analysis date: 1.12.2006)
Next Season Team Name Points (tie-bk) Games left
C 1. King chess club 27.5  
C 2. Chessknights Tango 25.5 (13,3)  
D 3. Gambit Krosno II 25.5 (13,1)  
D 4. ChessOwls - New Warriors 25  
D 5. Knights & Queens 23.5  
D 6. Chess Today Bishops 23  
D 7. Czarny Kon 23  
D 8. CCSC ROM 17 1
D 9. Rotary Gambit 15 1
D 10. CAPEA III 6.5 1
D 11. Glueck auf Ruedersdorf - The Girls 4.5 3
Notes:

3 games remaining.

All promotions determined, no adjudications necessary.
King chess club and Chessknights Tango advance to group "C".
Other teams remain in group "D".

Tie-break between Gambit Krosno II and Chessknights Tango was very close. The first tie-break according to FAQ 14 gives each team +13 points. The second tie-break is how the teams did against each other. Chessknights Tango won this tie-break 3-1.

 

Group: D-7 (10 teams) (Analysis date: 26.02.2007)
Next Season Team Name Points Games left
C 1. Brazilian Chessfriends 26  
C 2. Malaga 64 24.5  
D 3. Gambit Krosno I 22  
D 4. Czech Mate 21.5  
D 5. Imperium Szachow - Kopernik 18 1
D 6. …e5xd4 18  
D 7. Laskers Erben 16  
D 8. CS Otelul Galati 16  
D 9. NBC Northern Pride 8.5  
D 10. Syopes 7.5 1
Notes:

1 game remaining.

(Note: one game between NBC Northern Pride and Syopes was a double-forfeit, so the total points scored for this group will be 179, not 180).

All promotions determined, no adjudications necessary.
Brazilian Chessfriends and Malaga 64 advance to group "C".
Other teams remain in group "D".

 

Group: FT-1 (7 teams) (Analysis updated: 10.11.2006)
Next Season Team Name Points Games left
B 1. CS Energy PCC Sterom 1 Campina 17  
C 2. Rey Gris 15 1
C 3. www.sachy.sk 13.5  
C 4. ChessOwls - Intercontinental 12.5  
D 5. Stansco.com Netchess Knights 12  
D 6. Four Wise Arbiters 7  
D 7. CS Energy PCC Sterom 2 Campina 6 1
Notes:

1 game remaining.

All promotions determined, no adjudications necessary.

 

Group: FT-2 (7 teams) (Analysis date: 1.01.2007)
Next Season Team Name Points Games left
B 1. FSV Spremberg 17  
C 2. ChessOwls - Smart View 14.5  
C 3. Zugzwang Bocholt 8 14  
C 4. Italica Scacchi 11  
D 5. Zugzwang Bocholt 7 10  
D 6. Three men and a baby 9 1
D 7. Zugzwang Bocholt 6 7.5 1
Notes:

1 game remaining.

All promotions determined, no adjudications necessary.


 

CL League A 2006-2008 season - 1 group of 11 teams (total of 11 teams)

  • Existing - 2 groups of 11 teams (total of 22 teams)
  • Remain in League A: places 1-3 in each group (total of 6 teams)
  • Relegate to League B: places 4-11 in each group (total of 16 teams)
  • Promoted to League A: 1st place in each League B group + best 2nd place from all 4 groups (total of 5 teams)

CL League B 2006-2008 season - 4 groups of 11 teams (total of 44 teams)

  • Existing - 4 groups of 11 teams (total of 44 teams)
  • Promotion to League A: 1st place in each group + best 2nd place from all 4 groups (total of 5 teams)
  • Remain in League B: places 2-5 except as noted at promotion and relegation (total of 14 teams)
  • Relegate to League C: places 6-11 in each group + worst 5th team from all 4 groups (total of 25 teams)
  • Promoted to League B: places 1-2 from each League C group (total of 12 teams)
  • Special promotion to League B: 1st place from each Fast Track group (total of 2 teams)
  • Addition to League B: 16 teams relegated from League A

CL League C 2006-2008 season - 8 groups of 11 teams (total of 88 teams)

  • Existing - 6 groups of 11 teams (total of 66 teams)
  • Promotion to League B: places 1-2 from each group (total of 12 teams)
  • Remain in League C: places 3-9 from each group + best 10th place team (43 teams)
  • Relegate to League D: places 10-11 from each group except the best 10th place which remains in League C (total of 11 teams)
  • Promoted to League C: places 1-2 from each League D group (14 teams)
  • Special promotion to League C: places 2-4 from each Fast Track group (total of 6 teams)
  • Addition to League C: 25 teams relegated from League B

CL League D 2006-2008 season - minimum of 79 teams + XX new teams

  • Existing - 7 groups: 6 groups of 11 teams + 1 group of 10 teams (total of 76 teams)
  • Promotion to League C: places 1-2 from each group (total of 14 teams)
  • Remain in League D: places 3-11 from each group (total of 62 teams)
  • Special qualification: places 5-7 from each Fast Track group (total of 6 teams)
  • Addition to League D: 11 teams relegated from League C
  • No further relegation. This is the lowest League level.


Contact Webmaster