The following is my analysis of promotion/relegation for the 2004-2006
season.
The rules for promotion/relegation are on the Promotion/Relegation
page and are also copied at the bottom of this page.
Tie breaks will be done according to FAQ
14
If you see any errors in this analysis, please Contact
Webmaster.
|
|
| A-1 | A-2 |
| B-1 | B-2 | B-3
| B-4 | | C-1 | C-2
| C-3 | C-4 | C-5
| C-6 |
| D-1 | D-2 |
D-3 | D-4 | D-5
| D-6 | D-7 | | F-1
| F-2 |
Analysis of critical games
Group: A-1 (Analysis updated: 29.01.2007)
|
Next Season |
Team Name |
Points (tie-bk) |
Games left |
A |
1. Kings of TCCMB |
24.5 (13-15) |
1 |
|
2. Penelopa |
23 (12-13) |
1 |
|
3. Margiris |
21.5 (11-12) |
1 |
|
4. White Bishop Chess Team |
19 (8-13) |
4 |
|
5. Chess Victory |
18.5 (9-16) |
6 |
B |
6. NSEL30 |
18.5 (8-11) |
2 |
B |
7. Rochade 5171 - Chess Composers |
18 (10-14) |
3 |
B |
8. The Good Knights |
17 |
1 |
B |
9. Champagne Chess |
17 |
1 |
B |
10. ChessBaseUserClub |
15 |
1 |
B |
11. La Dama Clavada |
13 |
7 |
Notes: |
14 games remain unfinished.
(Note: one game between ChessBaseUserClub and La Dama Clavada
was a double-forfeit, so the total points scored for this group
will be 219, not 220).
The top 3 teams stay in "A" and the remaining 8 teams
relegate to "B".
Kings of TCCMB has clinched 1st or 2nd, so they will
play in "A" next season. Penelopa could theoretically
be passed by Chess Victory and tied by White Bishop
Chess Team, which would have better tie-break, so Penelopa
has not clinched "A" yet.
Six teams now have no chance of finishing in the top 3 and
so will be relegated to "B".
|
Group: A-2 (Analysis updated: 24.01.2007)
|
Next Season |
Team Name |
Points (tie-bk) |
Games left |
A |
1. Bashkir Chess |
22.5 (15-16) |
1 |
|
2. Alpine Rookies |
21.5 (11-13) |
1 |
|
3. Estonia |
21 (12-14) |
1 |
|
4. Polina |
21 (12-13) |
1 |
|
5. Safer Sacs Berlin |
21 (10-13) |
3 |
B |
6. The Chessfriends |
21 (11) |
|
B |
7. Rochade 5171 - Chess Connection |
18.5 |
|
|
8. SF Gerresheim 1986 |
17 |
6 |
B |
9. East Slovakia Chess |
16.5 (5-10) |
3 |
B |
10. Latvian Gambit |
16 |
2 |
B |
11. Lithuania ChessClub BALTIJOS LYGA |
14 |
2 |
Notes: |
With 10 remaining games the top three spots are far from determined
for remaining in group "A" next season. Five teams
are definitely out of contention for the top three places, relegating
them to "B" for next season.
Bashkir Chess has now clinched "A" for next
season. Only Safer Sacs Berlin (maximum 24) and SF
Gerresheim 1986 (max. 23) can pass Bashkir Chess.
Alpine Rookies can tie with 22.5, but Bashkir Chess
would take 3rd place with superior tie-break points in the worst
case.
|
Group: B-1 (Analysis date: 31.01.2007)
|
Next Season |
Team Name |
Points (tie-bk) |
Games left |
A |
1. Ratinger SK |
24 |
|
B |
2. Chess Rubbers |
23.5 |
|
B |
3. SK Essen Holsterhausen |
22 (13) |
|
B |
4. Forster SC 95 |
22 (11) |
|
C |
5. Imperium Szachow Wieruszow |
20.5 (11) |
|
C |
6. Grupo de Xadrez do Porto |
20 |
|
C |
7. The Trojan Knights |
19.5 |
|
C |
8. Chess Crystals |
18.5 |
1 |
C |
9. Roszada - Polska |
18 |
2 |
C |
10. Chess Mail Unicorns |
15.5 |
1 |
C |
11. The Beatles |
13.5 |
2 |
Notes: |
3 games remaining.
Ratinger SK has wrapped up 1st place and promotion to group
"A".
Six teams cannot reach 5th place (at least 20.5 points), so
they will be relegated to group "C".
Imperium Szachow Wieruszow finishes in 5th, and unfortunately
for them they have the worst 5th place score in the "B"
groups (on tie-break they lose to B-2 team Aljechin's Erben).
|
Group: B-2 (Analysis date: 4.01.2007)
|
Next Season |
Team Name |
Points (tie-bk) |
Games left |
A |
1. Les Mousquetaires du Roi |
25.5 (16) |
1 |
|
2. Brevnov Knights |
24.5 (14-16) |
1 |
B |
3. Old Friends Team |
23 (16) |
|
B |
4. Sofia Chess |
23 (15-16) |
2 |
B |
5. Aljechin's Erben |
20.5 (12) |
|
C |
6. Gaia |
20.5 (10) |
|
C |
7. International Bishops - CC Team |
17.5 (8) |
|
C |
8. FIDES Bratislava |
17.5 (6) |
|
C |
9. CSM Cluj-Napoca |
16.5 |
1 |
C |
10. Stamp |
15.5 |
1 |
C |
11. Rochade 5171 - Young Stars |
13 |
|
Notes: |
3 games remaining.
Les Mousquetaires du Roi can do no worse than 2nd place
with 16 tie-break points (better than any other 2nd place team
in the "B" groups), so they will advance to "A".
Old Friends Team has clinched no worst than 4th place,
so they remain in "B".
Sofia Chess will remain in "B" next season
since they will be at least in 4th place and can finish no better
than 2nd place with 25 points (16 tie-breaks points), not as
good as HSG Uni Rostock in B-4, so cannot advance to
"A" with the best 2nd place score.
Six teams cannot place above 6th place, so they will be relegated
to "C".
Aljechin's Erben and Gaia have finished play
and are tied, but the tie-break points place Aljechin's Erben
in 5th place.
|
Group: B-3 (Analysis updated: 6.01.2007)
|
Next Season |
Team Name |
Points (tie-bk) |
Games left |
|
1. ALFA Team |
24.5 (14-15) |
1 |
B |
2. TELAXOZA - SC Crisul Oradea |
23.5 (14) |
|
B |
3. Zugzwang Bocholt 1 |
23 (12-13) |
1 |
|
4. Slovan Bratislava |
23 (13-15) |
3 |
B |
5. Sagittarius |
21 (12-14) |
2 |
C |
6. 64for4 |
19.5 (10-11) |
1 |
C |
7. Stamp-KIELCE |
18.5 (8-10) |
1 |
C |
8. CXEB-BRA |
18.5 |
2 |
C |
9. Petrochess |
15.5 (5-11) |
5 |
C |
10. CCI 1 Wiesbaden |
13 |
2 |
C |
11. Vesuvian Chess Team |
10 |
2 |
Notes: |
10 Games Remaining.
6 bottom teams cannot finish in the top five, so they will
be relegated to "C" next season.
TELAXOZA - SC Crisul Oradea will finish in place 2-4.
Zugzwang Bocholt 1 will finish in place 2-5 and no
team in B-4 can score as well in 5th place (worst 5th place
team is relegated to "C").
Slovan Bratislava will finish in place 1-5 and will
either win the group and advance to "A" or remain
in "B".
Sagittarius will finish 3-5 (not worst 5th) so will
be in "B" next season.
|
Group: B-4 (Analysis updated: 9.12.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points (tie-bk) |
Games left |
A |
1. Blue Team |
25.5 |
|
|
2. HSG Uni Rostock |
25 (18) |
|
B |
3. SV Signal-Iduna |
25 (17) |
|
B |
4. CCF Ukraine |
22 |
2 |
|
5. Flemish Queens |
21 (8) |
|
|
6. Chess Mail Tigers |
18.5 (8-10) |
3 |
C |
7. Chess Club Travertin |
17.5 |
1 |
C |
8. Novokuznetsk |
17 |
1 |
C |
9. Zasilatelstvi Zelezník Pardubice |
16.5 |
|
C |
10. Centrum-Tczew |
15.5 |
3 |
C |
11. Rochade 5171 - Bulldozers |
10.5 |
2 |
Notes: |
6 games remaining.
The top three places are now decided, with Blue Team
finishing in 1st and advancing to "A" next season.
HSG Uni Rostock still has a chance of advancing to
"A" as the highest scoring 2nd place team, as they
edged SV Signal-Iduna for second place on tie-breaks.
5 teams cannot finish in the top five, so they will be relegated
to "C" next season. The battle for 5th place is still
going. If Chess Mail Tigers finish with 21 points they would
be 5th place on tie-break and stay in "B". This group
will not have the worst 5th place team, so 5th place will not
be relegated to "C".
|
Group: C-1 (Analysis updated: 25.12.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points (tie-bk) |
Games left |
B |
1. Potaissa Turda |
25 (14) |
|
B |
2. Chess Allies |
25 (14) |
|
C |
3. Le Courrier des Echecs |
24 (15) |
|
C |
4. The Gambiteers Guild |
23 (15) |
1 |
C |
5. Lotus |
21.5 |
2 |
C |
6. Illuminati |
21 (11-14) |
3 |
C |
7. Cebichess |
20.5 |
|
C |
8. Chess Mail Chigorin |
16.5 |
|
C |
9. Springer St. Toenis |
15.5 (5-9) |
3 |
|
10. Chess Mail Bears |
15 (4) |
|
D |
11. CC-Vikings |
8 |
1 |
Notes: |
5 games remaining. First two placed teams advance to "B"
next season.
Potaissa Turda takes 1st place (on 2nd tie-break) and
Chess Allies 2nd place and both advance to "B"
next season.
Chess Mail Chigorin and Springer St. Toenis
have clinched 8-9th place and remain in group "C".
Chess Mail Bears still have a chance to remain in "C"
as the best 10th place team in the six current C groups.
|
Group: C-2 (Analysis updated: 29.12.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points (tie-bk) |
Games left |
B |
1. Zugzwang Bocholt 4 |
25.5 (16-17) |
1 |
B |
2. Randaberg Vikings |
25 (16-17) |
2 |
C |
3. Schachfreunde St. Wendel |
23 |
|
C |
4. Sfr. 1957 Huelzweiler |
21.5 |
|
C |
5. CSU Craiova |
21 |
|
C |
6. Titanic Team |
20.5 (10-11) |
1 |
C |
7. Zitadelle Spandau A |
20.5 (8-10) |
2 |
C |
8. Demc |
18 |
|
C |
9. Swiss 64 |
17 |
1 |
D |
10. CAPEA II |
12.5 |
1 |
D |
11. Eridano Chess Team |
11.5 |
|
Notes: |
4 games remaining.
All promotions/relegations have been determined in this group.
Zugzwang Bocholt 4 and Randaberg Vikings will
finish in 1st and 2nd place (exact positions not yet determined)
and will advance to group "B".
CAPEA II cannot finish with the best 10th place score.
|
Group: C-3 (Analysis updated: 17.01.2007)
|
Next Season |
Team Name |
Points (tie-bk) |
Games left |
B |
1. Grone Stralsund |
28.5 |
|
B |
2. Zugzwang Bocholt 5 |
27 |
|
C |
3. CC Cyber Super Gambits |
23.5 |
|
C |
4. Back Rank Mates |
23 |
|
C |
5. Rochade 5171 - Interstern |
23 |
|
C |
7. Tuculca |
17.5 |
1 |
C |
6. Chimia Ramnicu Vilcea |
18 |
1 |
C |
8. Rochade 5171 - Last Minute |
15.5 (6-7) |
1 |
C |
9. Magic 4 |
15.5 (8) |
|
D |
10. Les Chevaliers |
13.5 (3) |
|
D |
11. Latvians |
13 (4-5) |
1 |
Notes: |
2 games remaining.
All promotions/relegations have been determined in this group.
The promotions to group "B" next season are determined:
Grone Stralsund and Zugzwang Bocholt 5.
Neither Les Chevaliers or Latvians can have the best 10th place
score (see C-1), so they are relegated to "D".
|
Group: C-4 (Analysis updated: 5.12.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points (tie-bk) |
Games left |
B |
1. September Malbork Cup |
24.5 |
|
B |
2. Zitadelle Spandau B |
23.5 (15) |
|
C |
5. Zugzwang Bocholt 3 |
23.5 (13) |
|
C |
3. The Norsemen |
23 (15) |
|
C |
4. Schachclub Friesen Lichtenberg |
22.5 (12) |
1 |
C |
6. Antares 2002 |
19.5 (10,2,5) |
|
C |
7. Club Escacs Tarragona |
19 (10,2,6.5) |
1 |
C |
8. Austrian Chess Amateurs |
19 (9) |
|
C |
9. Partenopae Chess Italia |
17 |
|
D |
10. Caissa and Friends |
14.5 (4) |
|
D |
11. Omsk |
13 |
|
Notes: |
1 game remaining.
The race between The Norsemen and Zitadelle Spandau
B has been determined with Zitadelle Spandau B winning
their final game to take second place and promote to "B"
next season..
The remaining game is unimportant for promotion/relegation
purposes.
Caissa and Friends cannot have the best 10th place score
among the six "C" groups (see C-1) so they relegate
to "D".
|
Group: C-5 (Analysis updated: 2.12.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points (tie-bk) |
Games left |
B |
1. Jested Liberec |
27 |
|
B |
2. Magnitchess |
24.5 |
|
C |
3. Blue Danube Rookies |
22.5 |
|
C |
4. 4 Knights of Lake Como |
20 |
|
C |
5. Rochade 5171 - Amici |
19.5 |
1 |
C |
6. Rochade 5171 - Cobras |
19.5 |
|
C |
7. FS-TSG Wismar |
19 |
|
C |
8. BCCA |
18.5 |
1 |
C |
9. Ajemail 1. |
18.5 |
2 |
|
10. Dutchess |
14.5 (4-6) |
1 |
D |
11. I Disuniti Chess Club |
13.5 (3) |
1 |
Notes: |
3 games remaining.
Jested Liberec or Magnitchess promote to group
"B" next season in 1st and 2nd place.
The only thing in question is the 1 game involving Dutchess,
which could possibly finish with the best 10th place finish
in the six group "C" teams.
|
Group: C-6 (Analysis date: 22.10.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points (tie-bk) |
Games left |
B |
1. Povazske Podhradie |
26 |
|
|
2. Masters of the IECG |
24.5 (12) |
|
|
3. Zugzwang Bocholt 2 |
23.5 (15) |
1 |
C |
4. Partenopae International Chess Team |
23 |
|
C |
5. Schlechter's Erben |
22.5 |
|
C |
6. ChessOwls - Kings and Queens |
22 |
1 |
C |
7. Panorama |
20.5 |
1 |
C |
8. Rochade 5171 - Lions |
20 |
|
C |
9. Chess Mail Lions |
19.5 |
|
D |
10. CAPEA I |
10.5 |
2 |
D |
11. There's a Weasel… |
5 |
1 |
Notes: |
3 games remaining.
Only one game of the 3 remaining has any meaning for promotion/relegation.
If Zugzwang Bocholt 2 wins their final game to tie the
score with Masters of the IECG at 24.5, then Zugzwang
Bocholt 2 will take 2nd place and promote to "B".
They would have 15 tie-break points to only 12 for Masters
of the IECG. If they don't win that final game then Masters
of the IECG finishes in 2nd and promotes to "B".
The other team remains in group "C" next season.
The other unfinished games are unimportant in determining promotion/relegation.
|
Group: D-1 (Analysis date: 31.01.2007)
|
Next Season |
Team Name |
Points (tie-bk) |
Games left |
C |
1. Peace: Power that Preserves |
30.5 |
|
C |
2. Annunnaki |
28.5 |
|
D |
3. Ogulin CC |
26.5 |
|
D |
4. Pegas |
20 (12) |
|
D |
5. Knight Fighters |
20 (10) |
|
D |
6. Rikis |
19 (9) |
|
D |
7. Schachfreunde-Buer 21/74 |
19 (9-11) |
1 |
D |
8. Chess Mail Centaurs |
15 |
|
D |
9. Satranc Okulu - Palavan |
14 |
|
D |
10. TGGT |
13.5 |
|
D |
11. Chess Today Knights |
13 |
1 |
Notes: |
1 game remaining.
All promotions determined, no adjudications necessary.
Peace: Power that Preserves and Annunnaki advance
to group "C".
Other teams remain in group "D". |
Group: D-2 (Analysis updated: 2.01.2007)
|
Next Season |
Team Name |
Points (tie-bk) |
Games left |
C |
1. Imperium Szachow - Dream Team |
27 (19) |
1 |
C |
2. Veteran Fighters |
27 (16) |
|
D |
3. International Classic Team |
26.5 |
|
D |
4. Chess Today Kings |
20.5 |
3 |
D |
5. CCI II Wiesbaden |
19.5 |
|
D |
6. Chess 64 |
17 |
2 |
D |
7. Zitadelle Spandau C |
17 |
3 |
D |
8. Moa Chess Club Torino |
14.5 |
4 |
D |
9. Club Escacs Novelda |
14 |
8 |
D |
10. northshorechess.com |
14 |
4 |
D |
11. CAPEA IV |
8 |
5 |
Notes: |
15 games remaining.
Imperium Szachow - Dream Team has now clinched advancement
to "C".
All promotions determined, no adjudications necessary.
Imperium Szachow - Dream Team and Veteran Fighters
advance to group "C".
Other teams remain in group "D".
|
Group: D-3 (Analysis updated: 24.10.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points |
Games left |
C |
1. KIELCE |
27.5 |
|
C |
2. Sirius |
26 |
1 |
D |
3. Samarachess |
25.5 |
|
D |
4. The Lewis Chessmen |
25 |
|
D |
5. ChessOwls - Brave Knights |
22.5 |
|
D |
6. Gli Svitosi |
19.5 |
1 |
D |
7. Satranc Okulu - S. Bilyap |
18.5 |
2 |
D |
8. CK & Gambit |
17.5 |
|
D |
9. A.D.A. Mostoles |
16.5 |
|
D |
10. Great CC-Danes |
16 |
2 |
D |
11. Yetman Brothers Descriptive CM A |
2.5 |
|
Notes: |
3 games remaining.
All promotions determined, no adjudications necessary.
KIELCE and Sirius advance to group "C".
Other teams remain in group "D". |
Group: D-4 (Analysis updated: 27.11.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points (tie-bk) |
Games left |
C |
1. El Peon Travieso |
27 |
1 |
C |
2. Jackal Fighters |
25 |
|
D |
3. Mitropa Schachfreunde |
24 |
|
D |
4. Rochade 5171 - Farm |
23 |
|
D |
5. Rochade 5171 - Caissa's Finest |
20.5 |
|
D |
6. Estense Scacchi |
19.5 (10) |
|
D |
7. Satranc Okulu - Suer |
19.5 (9) |
|
D |
8. CSU Craiova 2 |
18.5 |
1 |
D |
9. Hamar Optimists |
18 |
|
D |
10. Czarny Hetman |
17 |
1 |
D |
11. Pipa |
6 |
1 |
Notes: |
2 games remaining.
All promotions determined, no adjudications necessary.
El Peon Travieso and Jackal Fighters advance to
group "C".
Other teams remain in group "D". |
Group: D-5 (Analysis updated: 7.10.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points |
Games left |
C |
1. SK Joly Lysa nad Labem |
31 |
|
C |
2. Spessart-Rottweiler |
28.5 |
|
D |
3. Chess Akademia (Sankt-Petersburg) |
27.5 |
|
D |
4. The Prodigal Sons |
26 |
2 |
D |
5. Dom Kultury Wschowa |
26 |
|
D |
6. Moncase 1 |
15 |
1 |
D |
7. Rochade 5171 - Wizards |
12.5 |
4 |
D |
8. Yetman Brothers Descriptive CM B |
12 |
1 |
D |
9. The Black Rook Team |
11.5 |
5 |
D |
10. Peon de negras |
11.5 |
4 |
D |
11. Hong Kong CC Club |
8.5 |
3 |
Notes: |
10 games remaining.
All promotions determined, no adjudications necessary.
SK Joly Lysa nad Labem and Spessart-Rottweiler advance
to group "C".
Other teams remain in group "D". |
Group: D-6 (Analysis date: 1.12.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points (tie-bk) |
Games left |
C |
1. King chess club |
27.5 |
|
C |
2. Chessknights Tango |
25.5 (13,3) |
|
D |
3. Gambit Krosno II |
25.5 (13,1) |
|
D |
4. ChessOwls - New Warriors |
25 |
|
D |
5. Knights & Queens |
23.5 |
|
D |
6. Chess Today Bishops |
23 |
|
D |
7. Czarny Kon |
23 |
|
D |
8. CCSC ROM |
17 |
1 |
D |
9. Rotary Gambit |
15 |
1 |
D |
10. CAPEA III |
6.5 |
1 |
D |
11. Glueck auf Ruedersdorf - The Girls |
4.5 |
3 |
Notes: |
3 games remaining.
All promotions determined, no adjudications necessary.
King chess club and Chessknights Tango advance
to group "C".
Other teams remain in group "D".
Tie-break between Gambit Krosno II and Chessknights
Tango was very close. The first tie-break according to FAQ
14 gives each team +13 points. The second tie-break is how
the teams did against each other. Chessknights Tango
won this tie-break 3-1.
|
Group: D-7 (10 teams) (Analysis
date: 14.10.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points |
Games left |
C |
1. Brazilian Chessfriends |
26 |
|
C |
2. Malaga 64 |
24.5 |
|
D |
3. Gambit Krosno I |
22 |
|
D |
4. Czech Mate |
21.5 |
|
D |
5. …e5xd4 |
18 |
1 |
D |
6. Imperium Szachow - Kopernik |
18 |
1 |
D |
7. CS Otelul Galati |
16 |
|
D |
8. Laskers Erben |
15 |
1 |
D |
9. NBC Northern Pride |
8.5 |
|
D |
10. Syopes |
7.5 |
1 |
Notes: |
3 games remaining.
All promotions determined, no adjudications necessary.
Brazilian Chessfriends and Malaga 64 advance to
group "C".
Other teams remain in group "D". |
Group: FT-1 (7 teams) (Analysis
updated: 10.11.2006)
|
Next Season |
Team Name |
Points |
Games left |
B |
1. CS Energy PCC Sterom 1 Campina |
17 |
|
C |
2. Rey Gris |
15 |
1 |
C |
3. www.sachy.sk |
13.5 |
|
C |
4. ChessOwls - Intercontinental |
12.5 |
|
D |
5. Stansco.com Netchess Knights |
12 |
|
D |
6. Four Wise Arbiters |
7 |
|
D |
7. CS Energy PCC Sterom 2 Campina |
6 |
1 |
Notes: |
1 game remaining.
All promotions determined, no adjudications necessary.
|
Group: FT-2 (7 teams) (Analysis
date: 1.01.2007)
|
Next Season |
Team Name |
Points |
Games left |
B |
1. FSV Spremberg |
17 |
|
C |
2. ChessOwls - Smart View |
14.5 |
|
C |
3. Zugzwang Bocholt 8 |
14 |
|
C |
4. Italica Scacchi |
11 |
|
D |
5. Zugzwang Bocholt 7 |
10 |
|
D |
6. Three men and a baby |
9 |
1 |
D |
7. Zugzwang Bocholt 6 |
7.5 |
1 |
Notes: |
1 game remaining.
All promotions determined, no adjudications necessary.
|
CL League A 2006-2008 season - 1 group
of 11 teams (total of 11 teams)
- Existing - 2 groups of 11 teams (total of 22 teams)
- Remain in League A: places 1-3 in each group (total of 6 teams)
- Relegate to League B: places 4-11 in each group (total of 16 teams)
- Promoted to League A: 1st place in each League B group + best 2nd place from all 4 groups (total of 5 teams)
CL League B 2006-2008 season - 4 groups
of 11 teams (total of 44 teams)
- Existing - 4 groups of 11 teams (total of 44 teams)
- Promotion to League A: 1st place in each group + best 2nd place from all 4 groups (total of 5 teams)
- Remain in League B: places 2-5 except as noted at promotion and relegation (total of 14 teams)
- Relegate to League C: places 6-11 in each group + worst 5th team from all 4 groups (total of 25 teams)
- Promoted to League B: places 1-2 from each League C group (total of 12 teams)
- Special promotion to League B: 1st place from each Fast Track group (total of 2 teams)
- Addition to League B: 16 teams relegated from League A
CL League C 2006-2008 season - 8 groups
of 11 teams (total of 88 teams)
- Existing - 6 groups of 11 teams (total of 66 teams)
- Promotion to League B: places 1-2 from each group (total of 12 teams)
- Remain in League C: places 3-9 from each group + best 10th place
team (43 teams)
- Relegate to League D: places 10-11 from each group except the best 10th place which remains in League C (total of 11 teams)
- Promoted to League C: places 1-2 from each League D group (14 teams)
- Special promotion to League C: places 2-4 from each Fast Track group (total of 6 teams)
- Addition to League C: 25 teams relegated from League B
CL League D 2006-2008 season - minimum
of 79 teams + XX new teams
- Existing - 7 groups: 6 groups of 11 teams + 1 group of 10 teams
(total of 76 teams)
- Promotion to League C: places 1-2 from each group (total of 14
teams)
- Remain in League D: places 3-11 from each group (total of 62 teams)
- Special qualification: places 5-7 from each Fast Track group (total
of 6 teams)
- Addition to League D: 11 teams relegated from League C
- No further relegation. This is the lowest League level.
|