ICCF Champions League

Qualification round  Group 8

Tournament Director:  

     Frank Geider 
start date: 15.Juni 2002 updated:

17.Dez 2004

start date: 01.June 2002  

24.April.2002

rating Board
1
2393 Board
2
2278 Board
3
2226 Board
4
2183
norm IM 6,0 SIM 7,0 WIM 2,5 --- --- ---
 
t   Team lists   t
  AAA

 

To Main Menu

 

Champions League  Index


Nr

EM/CL/Q08

finished: 17.12.2004

O 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 BP BP
lost
Pos
P
Per
%
Pos
%
ELO
1

ALFA Team

CZE

3,0 3,0 2,5 2,5 3,0 2,5 4,0 1,5 4,0 2,0

28,0

12,0

2 70,0 2

2486

2

CC-Salzburg

AUT

1,0 2,5 1,0 3,0 3,0 1,0 2,5 1,0 3,5 1,5 20,0 20,0 6 50,0 6

2350

3

Chess Club Potaissa Turda

ROM

1,0 1,5 1,0 3,0 2,0 1,0 3,5 0,5 4,0 2,0 19,5 20,5 7 48,8 7

2384

4

Chess Mail Unicorns

IRL

1,5 3,0 3,0 4,0 1,5 3,0 3,0 2,0 3,0 2,0 26,0 14,0 3 65,0 3

2229

5 E.C. da Benedita POR 1,5 1,0 1,0 0,0 1,0 1,5 1,5 1,5 3,5 0,0 12,5 27,5 10 31,3 10

2176

6

Rochade 5171 - FARM

GER

1,0 1,0 2,0 2,5 3,0 2,0 2,5 0,5 3,0 1,0 18,5 21,5 8 46,3 8

2230

7

September Malbork Cup

POL

1,5 3,0 3,0 1,0 2,5 2,0 3,0 0,5 3,5 3,0 23,0 17,0 5 57,5 5

2276

8

Stansco.com.NetChess.Knights

USA

0,0 1,5 0,5 1,0 2,5 1,5 1,0 1,0 3,0 1,0 13,0 27,0 9 32,5 9

2130

9

White Bishop Chess Team

ITA

2,5 3,0 3,5 2,0 2,5 3,5 3,5 3,0 3,0 3,0 29,5 10,5 1 73,8 1

2183

10

Zeitnot Chess Team

(DE)

0,0 0,5 0,0 1,0 0,5 1,0 0,5 1,0 1,0 0,0 5,5 34,5 11 13,8 11

2241

11

Zugzwang Bocholt V

GER

2,0 2,5 2,0 2,0 4,0 3,0 1,0 3,0 1,0 4,0 24,5 15,5 4 61,3 4

2278

O Country    O Country of the announcement  O (DE) Direct Entry

t t t t
t t t t

t t t t
t t t t
Nr

Board 1

finished: 12.07.2004

O ELO 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ..P.. Pos
1

GM Sevecek, Rudolf

CZE

2604

½ ½ 1 ½ 1 ½ 1 ½ 1 ½

7,0

2
2

IM.Fleischanderl,.Fritz...........

AUT

2512

½ 1 ½ ½ 1 ½ 1 0 ½ ½ 6,0 4
3

Simonenko, Sergey

TKM

2444

½ 0 ½ ½ ½ 0 1 0 1 ½ 4,5 7
4

Elburg, John

NED

2345

0 ½ ½ 1 0 ½ ½ ½ 0 ½ 4,0 9
5 Flores,.Júlio.Manuel.de.Souza

POR

2407

½ ½ ½ 0 ½ 1 ½ ½ 1 0

5,0

5
6

Bartsch, Andreas

GER

2230

0 0 ½ 1 ½ ½ ½ 0 0 ½ 3,5 10
7

Nowak, Ireneusz

POL

2387

½ ½ 1 ½ 0 ½ 1 0 ½ ½ 5,0 6
8

Taffijn, Miss Arline

NED

(2200)

0 0 0 ½ ½ ½ 0 0 0 0

1,5

11
9

Dosi, Alberto

ITA

2438

½ 1 1 ½ ½ 1 1 1 ½ 1 8,0 1
10

Panman, Henryk

NED

2365

0 ½ 0 1 0 1 ½ 1 ½ 0 4,5 8
11

Bellmann, Heinz

GER

2396

½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ 1 0 1 6,0 3
t t t t
t t t t
t t t t

t t t t
t t t t
Nr

Board 2

finished: 17.12.2004

O ELO 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ..P..
Pos
1

IM Svacek, Pavel

CZE

2454

1 1 ½ 1 ½ ½ 1 ½ 1 ½

7,5

3
2

Krauland, Michael

AUT

2361

0 0 0 1 ½ 0 ½ 0 1 0 3,0
9
3

IM.Demian,.Valer-Eugen

CAN

2475

0 1 0 1 ½ 0 ½ 0 1 ½ 4,5
7
4

Bennedik, Martin

GER

2083

½ 1 1 1 ½ ½ 1 ½ 1 1 8,0
2
5 Santos,.António.Pereira.dos

POR

2186

0 0 0 0 0 0 0 0 1 0

1,0

10
6

Wuerzebesser, Ray

GER

2230

½ ½ ½ ½ 1 ½ 1 ½ 1 0 6,0
5
7

Szafranski, Michal

POL

2413

½ 1 1 ½ 1 ½ 1 0 1 1 7,5
4
8

Grimes, Jeff

USA

(2200)

0 ½ ½ 0 1 0 0 0 1 ½

3,5

8
9

Agomeri, Gianluca

ITA

2134

½ 1 1 ½ 1 ½ 1 1 1 ½ 8,0
1
10

Raluy, Marcos

ESP

(2200)

0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,0
11
11

Wosch, Arkadiusz

GER

2317

½ 1 ½ 0 1 1 0 ½ ½ 1 6,0
6
  t t t
t t t t
t t t t

t t t t
t t t t
Nr

Board 3

finished: 28.03.2004

O ELO 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ..P.. Pos
1

Sedlacek, Oldrich

CZE

2445

1 ½ ½ 0 1 ½ 1 0 1 0

5,5

6
2

Dicker, Franz

AUT

2329

0 ½ 0 1 ½ 0 ½ 1 1 ½ 5,0 7
3

Ceteras, Marius

ROM

2417

½ ½ ½ ½ 1 ½ 1 0 1 ½ 6,0 3
4

Claridge, Dr.John B.

WLS

(2200)

½ 1 ½ 1 ½ 1 ½ ½ 1 0 6,5 2
5 Gaboleiro,.Guilherme.F..Salgado

POR

2097

1 0 ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ 0

4,0

9
6

Fuhr, Michael

GER

2136

0 ½ 0 ½ ½ 1 0 0 1 0 3,5 10
7

Jacewicz, Grzegorz (Skonieczna)

POL

2303

½ 1 ½ 0 ½ 0 0 ½ 1 ½ 4,5 8
8

McLeod, Savin

ENG

(2200)

0 ½ 0 ½ ½ 1 1 1 1 ½

6,0

4
9

Marcotulli,.Giancarlo............

ITA

1958

1 0 1 ½ ½ 1 ½ 0 ½ ½ 5,5 5
10

Willem ter Braake, Jan

NED

(2200)

0 0 0 0 ½ 0 0 0 ½ 0 1,0 11
11

Methling, Ludger

GER

(2200)

1 ½ ½ 1 1 1 ½ ½ ½ 1 7,5 1
t t t t
t t t t
t t t t

t t t t
t t t t
Nr

Board 4

finished: 9.12.03 

O ELO 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ..P.. Pos
1

Michalek, Miroslav

CZE

2442

½ 1 ½ 1 ½ 1 1 ½ 1 1

8,0

2
2

Bernhaupt, Erich

AUT

2199

½ 1 ½ ½ 1 ½ ½ 0 1 ½ 6,0 4
3

Campian, Christian (Toma)

ROM

2200

0 0 0 1 0 ½ 1 ½ 1 ½ 4,5 8
4

Southwell, Henry P.

ENG

2286

½ ½ 1 1 ½ 1 1 ½ 1 ½ 7,5 3
5 Cavadas,.José.Manuel.Gonçalves

POR

2015

0 ½ 0 0 0 0 ½ ½ 1 0

2,5

9
6

Kellermann,.Friedrich...........

GER

2323

½ 0 1 ½ 1 0 1 0 1 ½ 5,5 6
7

Skonieczny, Jerzy

POL

1999

0 ½ ½ 0 1 1 1 0 1 1 6,0 5
8

Rothman, Sheldon

USA

1921

0 ½ 0 0 ½ 0 0 0 1 0

2,0

10
9

Agomeri, Andrea

ITA

(2200)

½ 1 ½ ½ ½ 1 1 1 1 1 8,0 1
10

Mehrbach, Jesse

USA

(2200)

0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,0 11
11

Weibring, Herbert

GER

(2200)

0 ½ ½ ½ 1 ½ 0 1 0 1 5,0 7
t t t t
t t t t
t t t t

Teams 

No.

Team

Board

Titel

Player Name

Country

Rating

1

1

GM

Sevecek, Rudolf

CZE

2604

ALFA.Team.........................................

2

IM

Svacek, Pavel

CZE

2454

3

 

Sedlacek, Oldrich

CZE

2445

Team ELO  2486

4

 

Michalek, Miroslav

CZE

2442

2

1

IM

Fleischanderl, Fritz

AUT

2512

CC-Salzburg

2

 

Krauland, Michael

AUT

2361

3

 

Dicker, Franz

AUT

2329

Team ELO  2350

4

 

Bernhaupt, Erich

AUT

2199

3

1

 

Simonenko, Sergey

TKM

2444

Chess Club Potaissa Turda

2

IM

Demian, Valer-Eugen

CAN

2475

3

 

Ceteras, Marius

ROM

2417

Team ELO  2384

4

 

Campian, Christian 

ROM

2200

4

1

 

Elburg, John

NED

2345

Chess Mail Unicorns

2

 

Bennedik, Martin

GER

2083

3

 

Claridge, Dr.John B.

WLS

(2200)

Team ELO  2229

4

 

Southwell, Henry P.

ENG

2286

5

1

 

Flores, Júlio Manuel de Souza

POR

2407

E.C. da Benedita

2

 

Santos, António Pereira dos

POR

2186

3

 

Gaboleiro, Guilherme F. Salgado

POR

2097

Team ELO  2176

4

 

Cavadas, José Manuel Gonçalves

POR

2015

6

1

 

Bartsch, Andreas

GER

2230

Rochade 5171 - FARM

2

 

Wuerzebesser, Ray

GER

2230

3

 

Fuhr, Michael

GER

2136

Team ELO  2230

4

 

Kellermann, Friedrich

GER

2323

7

1

 

Nowak, Ireneusz

POL

2387

September Malbork Cup

2

 

Szafranski, Michal

POL

2413

3

 

Jacewicz, Grzegorz

POL

2303

Team ELO  2276

4

 

Skonieczny, Jerzy

POL

1999

8

1

 

Taffijn, Mrs.Arlene

NED

(2200)

Stansco.com NetChess Knights

2

 

Grimes, Jeff

USA

(2200)

3

 

McLeod, Savin

ENG

(2200)

Team ELO  2130

4

 

Rothman, Sheldon

USA

1921

9

1

 

Dosi, Alberto

ITA

2438

White Bishop Chess Team

2

 

Agomeri, Gianluca

ITA

2134

3

 

Marcotulli, Giancarlo

ITA

1958

Team ELO  2183

4

 

Agomeri, Andrea

ITA

(2200)

10

1

 

Panman, Henryk

NED

2365

Zeitnot Chess Team

2

 

Raluy, Marcos

ESP

(2200)

3

 

Willem ter Braake, Jan

NED

(2200)

Team ELO  2241

4

 

Mehrbach, Jesse

USA

(2200)

11

1

 

Bellmann, Heinz

GER

2396

Zugzwang Bocholt V

2

 

Wosch, Arkadiusz

GER

2317

3

 

Methling, Ludger

GER

(2200)

Team ELO  2278

4

 

Weibring, Herbert

GER

(2200)

*blue = FIDE

tt


Tables by : Klaus Wrba
Currently maintained by J. Franklin Campbell